Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Wykus 2017

Już 16 czerwca w Starostwie Powiatowym w Starachowicach rozpoczną się wydarzenia związane z upamiętnieniem żołnierzy walczących pod komendą Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”. Ich główna część odbędzie się na Wykusie 17 czerwca, a finał – 18 czerwca – w Wąchocku.

Organizatorem uroczystości są jak co roku: Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Ponury – Nurt i świętokrzyski obwód Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, a jednym z jego współorganizatorów Starostwo Powiatowe w Starachowicach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
16 czerwca (piątek) - Starachowice
Tegoroczne obchody Wykus 2017 rozpoczną się w piątek, 17 czerwca w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, gdzie o godz. 16.00 odbędzie się panel historyczny dotyczący historii Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury – Nurt” w 60. rocznicę jego powstania. Na godz. 18.00 zaplanowane zostało spotkanie pod Ławeczką „Halnego”, a kwadrans później rozpocznie się przedstawienie patriotyczne połączone ze śpiewaniem pieśni patriotycznych, które współorganizują: starosta Danuta Krępa oraz prezydent Marek Materek.
17 czerwca (sobota) – Wykus
Sobota już tradycyjnie zarezerwowana została na Wykus, gdzie pojawią się uczestnicy II już Marszobiegu „Wykus ‘43”, który o godz. 11.00 wyruszy ze Starachowic (Lubianka). Pobiec mogą starsi i młodsi (jest tylko dolna granica wiekowa – 15 lat, niepełnoletni do rejestracji potrzebują pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego.) 316, dokładnie tylu, ilu Cichociemnych zostało zrzuconych do okupowanej Polski w czasie II Wojny Światowej. W biegu nie ma przegranych i nagród za pierwsze miejsca. Każdy, kto go ukończy otrzyma pamiątkowy medal z numerem jednego z 316 Cichociemnych. Ciekawym będzie też strój, którym musi być polski mundur (nieważne z jakiej epoki) i wojskowe obuwie.
O godz. 14.45 przed kapliczką na Polanie Wykusowej rozpocznie się wspólnie śpiewanie pieśni patriotycznych, a godz. 15.10 – przedstawienie przygotowane przez Starachowickie Centrum Kultury w reżyserii Aleksandry Sarzyńskiej „Dom w Janowicach”. Na godz. 16.00 zaplanowane zostało uroczyste powitanie gości, a po nim polowa msza święta w intencji mjr. „Nurta” i jego żołnierzy, a także wręczenie Policyjnej Odznaki Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego”, Apel Poległych oraz wręczenie kwiatów. Całość zakończy harcerskie ognisko, przewidziane na godz. 18.00.
18 czerwca (niedziela) – Wąchock
Niedzielne uroczystości rozpocznie prelekcja dr. Marka Jedynaka  z Delegatury IPN w Kielcach poświęcona działalności Cezarego Chlebowskiego, autora książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”, jaka odbędzie się o godz. 9.30 w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku.
Na godz. 10.00 zaplanowano zbiórkę pocztów, a po niej, o godz. 10.30 mszę świętą w intencji płk. „Ponurego” i Jego Żołnierzy przy udziale chóru parafialnego „Barka”. Będzie też defilada pod pomnikiem płk. Ponurego w Wąchocku (ok. godz. 11.30), którą zakończy złożenie wiązanek. O godz. 13.00 rozpocznie II Bieg patriotyczny dla dzieci i młodzieży na terenie rekreacyjnym przy zalewie w Wąchocku.
kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Gmina Pawłów położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego w bezpośredniej bliskości Gór Świętokrzyskich. Jej powierzchnia wynosi 137 km2 (13.739 ha). Gmina liczy 35 sołectw. Zamieszkuje ją 15.450 osób, jest typową gminą rolniczą o dużym potencjale produkcyjnym z uwagi na dobre gleby. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS