Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Słynne zawody łazików marsjańskich w naszym muzeum!

Powiat Starachowicki będzie współorganizatorem największego wydarzenia robotyczno – kosmicznego w Europie – European Rover Challenege. Słynne zawody łazików marsjańskich, które gromadzą najlepsze drużyny konstruktorskie z całego świata oraz dziesiątki tysięcy widzów, odbędą się u nas, na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

European Rover Challenge to europejska edycja zawodów marsjańskich rozgrywanych od lat  w USA jako University Rover Challenge, która gromadzi najlepsze łaziki z całego świata, dziesiątki tysięcy widzów i setki zawodników z przeróżnych państw. Tym bardziej miło poinformować, że jej czwarta edycja odbędzie się u nas, w Powiecie Starachowickim, na terenie Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach. To wynik rozmów oraz współpracy pomiędzy Europejską Fundacją Kosmiczną, Specjalną Strefą Ekonomiczną Starachowice, Powiatem Starachowickim, Ekomuzeum a także Mars Society Polska.

Od 14 do 16 września br. gościć będziemy studentów z całego świata (formuła ERC Student), ale  i po raz pierwszy profesjonalne zespoły (formuła ERC PRO), które rywalizować będą w  konkurencjach przygotowanych w oparciu o wytyczne z dokumentów projektowych agencji kosmicznych, takich jak NASA czy ESA, zyskując też szansę na wzięcie udziału w analogowej misji marsjańskiej na Półwyspie Arabskim. Wyjątkową scenerię zawodów tworzyć będzie uformowany przez grono ekspertów tor z czerwonej „marsjańskiej” ziemi i zabytkowy Wielki Piec, przypominający swym kształtem kosmiczną rafinerię rodem z literatury fantastyczno – naukowej, gdzie zostanie zorganizowana jedna z konkurencji.
- Z wielkim zadowoleniem przyjęliśmy zaproszenie Europejskiej Fundacji Kosmicznej do współpracy w organizacji zawodów – powiedziała starosta Danuta Krępa, podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w piątek, 2 lutego w Ekomuzeum - Powiat Starachowicki otwiera się na nowe technologie.

- Mamy wielu młodych ludzi, którzy interesują się automatyką i robotyką. Podczas zawodów będą mieli okazję poznać nowe technologie, porozmawiać z konstruktorami i uczestniczyć w warsztatach. Nie będzie to jednak impreza dla wąskiej grupy odbiorców. Będzie to duża atrakcja dla wszystkich mieszkańców, a dla naszego Powiatu, okazja do promowania. Zależy nam na tym, by przedsiębiorcy postrzegali nasz powiat, jako ten który otwiera się na innowacje i nowoczesne technologie – dodała starosta.

Dla posła Krzysztofa Lipca to wielka radość, że Starachowice znowu nadadzą ton polskiej gospodarce.
- Jestem przekonany, że to wydarzenie będzie nowym otwarciem dla Świętokrzyskiego, że Starachowice wpiszą się pięknie w polski plan rozwoju przemysłu kosmicznego. Dziś otwieramy nową kartę Ziemi Świętokrzyskiej. Tu jest potencjał – przekonywał poseł, a zaświadczać miał o tym łazik z Politechniki Świętokrzyskiej, który „otworzył” konferencję i towarzyszył wszystkim do samego jej końca.


 

Prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” Marcin Perz, który od samego początku był mocno zaangażowany w imprezę (wcześniej jako dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim, gdzie odbyły się dwie pierwsze edycje), zapewnił że zrobi wszystko aby zawody odbywały się cyklicznie w Starachowicach.

- W ten sposób chcemy budować markę, otwierać możliwości dla firm działających w strefie i pokazywać światu, że Świętokrzyskie to dobre miejsce żeby się kształcić, prowadzić biznes, że nie mamy żadnych kompleksów by walczyć o najlepsze kontakty i tworzyć dobrą atmosferę do rozwoju biznesu. To są nasze zawody! – stwierdził Marcin Perz, dodając na koniec że teraz ze Świętokrzyskiego będzie bliżej do kosmosu.

O szczegółach European Rover Challenge 2018 mówił na konferencji Łukasz Wilczyński, jego pomysłodawca a zarazem prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pośród partnerów znaleźli się również: Mathworks oraz Austriackie Forum Kosmiczne (OEWF), które przygotowało wyjątkową nagrodę dla zwycięzców ERC Student 2018 – udział członków zespołu i ich łazika w analogowej misji AMADEE 2020 na Półwyspie Arabskim. To będzie wielkie wydarzenie, na które już dziś zapraszamy.

 

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Powiat starachowicki tętni bogatym, różnorodnym życiem kulturalnym. Liczne placówki kulturalne z wielkim zapałem realizują swą szeroką działalność dbając o to, by trafić do jak najszerszego odbiorcy. Każdy mieszkaniec powiatu ma szansę uczestniczyć w życiu kulturalnym. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS