25°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1022 hPa


wtorek środa czwartek piątek sobota
21 °C 25 °C 26 °C 28 °C 29 °C
15 °C 15 °C 15 °C 15 °C 15 °C
piątek, 31 sierpnia 2018 13:45

4. edycja zlotu pojazdów zabytkowych, organizowanego przez Starostę Starachowickiego przy współudziale Muzeum Przyrody i Techniki oraz Automobilklubów z Kielc i Starachowic,  rusza już jutro, tj. w sobotę,1 września w mateczniku STAR-a, - w Starachowicach. Przez całe dwa dni będziemy gościć w naszym powiecie załogi pojazdów zabytkowych z maszynami wszelkich marek, ze szczególnym uwzględnieniem STAR-ów. Gośćmi specjalnymi będą dwa kultowe STAR-y z kolekcji Jerzego Mazura, drugiego kierowcy podczas pamiętnego rajdu Paryż - Dakar: Star 266 będący repliką samochodu, który brał wówczas udział w wyścigu oraz Unistar, zgłoszony do tej rywalizacji rok później. Zachęcamy do oglądania wozów!

Tegoroczna "Legenda" będzie mieć charakter jubileuszowy, z uwagi na 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, ale też 70. rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów ciężarowych STAR w Starachowicach oraz 30. rocznicę udziału STAR-a w rajdzie Paryż-Dakar'88. Tradycyjnie zachęcamy mieszkańców, posiadających auta o ponad 25-letnim stażu o wyciagnięcie ich z garaży i udział w zlocie. „Pokażcie”, co macie. A oto jak będzie wyglądał program imprezy i przebieg parady. Zachęcamy mieszkańców do uczestnictwa w zlocie i podziwiania pojazdów przy trasie.

PROGRAM RAMOWY 4. LEGENDY STAR-a

Sobota, 01.09.
09:00 - rejestracja uczestników w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, ul. Wielkopiecowa 1,
10.00 – powitanie uczestników, otwarcie Zlotu
10.30 – start pojedynczych załóg z Muzeum do mety I etapu tj. stacji paliw Perła, gdzie odbędzie się przerwa kawowa i konkursy. Pojazdy jechać będą ulicami: Wielkopiecową, Radomską, Hutniczą, Na Szlakowisku, Armii Krajowej, Bankową, Pileckiego, Konstytucji 3 Maja, Radomską, Szkolną, Oświatową, Majówka i Leśną, aż do stacji paliw Perła ( meta I etapu).
11:30 - start załóg ze stacji Perła do mety II etapu (teren SSE, dawny tor prób). Przejazd odbywać się będzie ulicami: Leśną, Kopalnianą, Armii Krajowej, Konstytucji 3 Maja, Radomską, Kwiatkowskiego, COP, aż do dawnego toru prób na terenie SSE, gdzie rozegrane zostaną konkurencje zręcznościowe typu: slalom, zryw i hamowanie,
12:30 – start z tory prób do mety III etapu pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Starachowicach (ul. W. Borkowskiego 4). Przejazd odbywać się będzie ulicami: COP, Bugaj, Radomską, Moniuszki, Jana Pawła II, Miodową, wiaduktem, Armii Krajowej, Na Szlakowisku, Borkowskiego (meta pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Starachowicach), gdzie odbędzie się konkurencja na orientację, a potem przerwa obiadowa i prezentacja pojazdów użytkowych,
15.00 – Weteran Moto Bieg (ul. Rotmistrza W. Pileckiego) – jazda na czas.


18.00 – 20:00 - konferencja w Muzeum Przyrody i Techniki pn. 1) „Miejsce Fabryki Samochodów Ciężarowych STAR na mapie polskiej motoryzacji” , 2) „Ciężarówek czar…” – wieczorek wspomnieniowo-dyskusyjny, 3) wyniki rozegranych konkurencji.
 
 
Niedziela, 02.09.
10.00 – parada pojazdów  ulicami: Wielkopiecową, Hutniczą, Radomską, Konstytucji 3 Maja, (złożenie wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości), Armii Krajowej, Iłżecką, w stronę Lubieni, pod kościół NMP na Łazach (krótki postój), a potem ul. Długą, Iłżecką, pod CH Galardia, gdzie odbędzie się prezentacja pojazdów.

12.00 – Konkurs Elegancji, Dekoracja zwycięzców konkursów.
14.00 - Zakończenie Zlotu.