Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 11 września 2018 15:09

Przed nami weekend pełen emocji nie z tej ziemi. W najbliższy piątek, tj. 14 września br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach startuje European Rover Chellege czyli największe na świecie impreza robotyczno – kosmiczna z uczestnikami ze wszystkich kontynentów. Będzie możliwość spotkania ze słynnym brytyjskim astronautą - Timem Peakem, obejrzenia zawodów łazików marsjańskich, a także wzięcia udziału w rywalizacji robotów. Impreza potrwa do późnych godzin popołudniowych w niedzielę. Zapraszamy do udziału! Wstęp wolny!

W ciągu trzech poprzednich edycji European Rover Challenge zgromadziło ponad 70 tys. odwiedzających i 700 zawodników z całego świata. W tegorocznej imprezie, którą współorganizuje Powiat Starachowicki, zmierzy się ze sobą 40 drużyn z 6 kontynentów, w tym najwięcej z Europy. Polskę będą reprezentować zespoły z Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Politechniki Białostockiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. W zawodach wezmą też udział zawodnicy z uczelni zagranicznych, m.in. z University College w Londynie, Politechniki w Turynie, University of Stavanger w Norwegii, Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Politechniki Ostrawskiej, Berlińskiego Uniwersytetu Technicznego, The University of New South Wales w Australii, Uniwersytetu w Toronto, Vidyapeetham w Indiach, Universidad Nacional, Ozyegin University w Turcji i wielu innych. Zespoły pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego, budowanego na wzór stacjonującego na Marsie pojazdu Curiosity czy mającego się tam pojawić za dwa lata robota ExoMars. Projekt zwycięskiej drużyny zostanie wybrany jako oficjalny łazik prestiżowej misji analogowej AMADEE-2020 (symulacja maksymalnie zbliżona do załogowej wyprawy na Marsa), organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na pustyni w Omanie w 2020 roku.


Z uwagi na problemy komunikacyjne związane z zamknięciem przejazdu kolejowego na ul. Radomskiej, publikujemy mapkę, która – mamy nadzieję – ułatwi osobom przyjezdnym dojazd do muzeum.