Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
sobota, 15 grudnia 2018 09:22

Blisko 100 osób, pracujących na co dzień w Zespołach Interdyscyplinarnych i grupach roboczych w naszym powiecie zostało przeszkolonych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. To jeden z efektów projektu „Razem możemy więcej”, realizowanego przez Powiat Starachowicki w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”. Dzięki wsparciu z budżetu państwa osoby doświadczające przemocy mogły skorzystać z pomocy terapeuty, także w godzinowych południowych.

Dobiegła końca realizacja projektu „Razem możemy więcej” w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” - Priorytet II – Poprawa jakości i zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych i doznających przemocy w rodzinie. W lutym 2018r. Powiat Starachowicki aplikował o środki do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i jako jeden z nielicznych w naszym regionie otrzymał dofinansowanie w kwocie 44 tys. zł, podczas gdy cały projekt opiewał na ok. 55 tys. zł. Głównym celem projektu była akcja szkoleniowa skierowana do pracowników służb społecznych, którzy na co dzień w swej pracy stykają się z rodzinami, gdzie występuje problem przemocy. Aby skutecznie mu przeciwdziałać potrzebna jest wiedza na temat tego zjawiska, ale też podstawowe umiejętności rozmowy i wsparcia każdej ze stron, czego uczyli się na szkoleniach, prowadzonych przez kierowniczkę Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", Renatę Durdę. W sumie przeszkolonych zostało ok. 100 osób. Byli to członkowie Zespołów Interdyscyplinarnych i grup roboczych, działających w gminach. Uczestniczyli oni także w spotkaniach superwizyjnych, na których mieli możliwość omówienia wszystkich aspektów związanych z pomaganiem rodzinom, gdzie występuje problem przemocy, począwszy od ustalenia planu dalszego działania, poprzez analizę własnych reakcji i otrzymanie wsparcia, a skończywszy na poznaniu ograniczeń, klienta, własnych, jak i instytucjonalnych.
Z kolei osoby wymagające wsparcia mogły skorzystać z popołudniowych dyżurów terapeuty, odbywających się raz w tygodniu, od lipca do grudnia br. przez trzy godziny dziennie w Punkcie Konsultacyjnym przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem.
Za realizację projektu odpowiedzialne było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach, którym kieruje dyrektor Wiesław Daszkowski,


natomiast jego merytorycznym przygotowaniem zajmowały się Marta Majkusiak, terapeuta w PCPR


oraz Katarzyna Szyderska z Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Starachowicach, za co odebrali podziękowania od wicestarosty Dariusza Dąbrowskiego.


- Przemoc w rodzinach jest nadal problemem, o którym mało się mówi, często skrywanym w domach. Dlatego tak bardzo ważne, by ludzie, którzy jej doświadczają mieli gdzie szukać wsparcia. I własnie temu służył ten projekt - podsumował wicestarosta Dariusz Dąbrowski.
Działania powiatowej jednostki zostały też docenione przez Renatę Durdę, która przyznała Marcie Majkusiak oraz dyrektorowi Wiesławowi Daszkowskiemu "Złote Telefony", tj. wyróżnienie dla osób i instytucji, które w znaczący sposób angażują się w przeciwdziałanie przemocy w rodzinach.
Na tym oczywiście nie koniec. W 2019 r. Powiat będzie znów starał się o dotację na rozszerzenie działalności szkoleniowej dla pracowników służb społecznych, ale też bezpośrednie wsparcie osób doświadczających przemocy.