17°C

Niewielkie zachmurzenie
Ciśnienie 1028 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
26 °C 27 °C 29 °C 29 °C 29 °C
12 °C 14 °C 15 °C 16 °C 17 °C
wtorek, 22 stycznia 2019 11:49

Władze powiatu uczciły 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Przez trzy dni  (18-20 stycznia br.) w sześciu gminach, w tym dwóch na terenie naszego powiatu (Mircu oraz Wąchocku), odbywały się uroczystości związane z tym wydarzeniem. Uczestniczyli w nich wicestarosta Dariusz Dąbrowski i Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek.

Co roku, w rocznicę Powstania Styczniowego, na terenie naszego powiatu oraz powiatów sąsiednich (skarżyski i szydłowiecki) odbywają się trzydniowe uroczystości, połączone z Marszem Szlakiem Powstańców 1863 r. drużyn strzeleckich z całej Polski. Ich głównym organizatorem był Związek Strzelecki Strzelec, wspierany przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także samorządy gmin i powiatów, na terenie których odbywały się one w tym roku .   
Piątkowe obchody skoncentrowały się jak zawsze w Szydłowcu. Sobota to przede wszystkim marsz grup strzeleckich z Suchedniowa do Bodzentyna (przez Michniów i Wzdół Rządowy), choć już koło południa dotarli do nas, do gminy Mirzec, gdzie odbyły się czterogodzinne uroczystości zorganizowane przez Wójta Gminy Mirzec, właścicieli Modrzewiowego Dworku, Bibliotekę i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec oraz Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem. Ich zwieńczeniem był okolicznościowa akademia poświęcona lokalnym bohaterom Powstania Styczniowego: Jadwidze i Józefowi Prendowskim.

Dzieje łączniczki gen. Mariana Langiewicza oraz jej męża przedstawili zebranym uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum, czemu przyglądał się z bliska wicestarosta Dariusz Dąbrowski.


W swym wystąpieniu nawiązał do słów prostego kowala z Mirca, upamiętnionego na kartach noweli Ignacego Maciejowskiego Sewera, który uważał, że „Ojczyzna to taka ojcowizna, tyle tylko że ta ojcowizna należy do nas wszystkich i wszyscy musimy tej ojcowizny bronić”, co później inny polityk przekuł w słowa „Polska jest nie moja, nie Twoja, jeno nas wszystkich”.

Apelował przy tym o chwilę refleksji nad znaczeniem słów „Jestem Polakiem”.

Podczas spotkania nagrodzono także zwycięzców konkursu strzeleckiego, jaki odbył się w ramach marszu. Powiat Starachowicki był jednym z fundatorów nagród.


Na koniec uroczystości złożono kwiaty u stóp pomnika wzniesionego w centrum Mirca z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i na grobie Józefa Prendowskiego. Wicestaroście Dariuszowi Dąbrowskiemu towarzyszył radny Rady Powiatu w Starachowicach Dariusz Stachuczy.


Finał obchodów z udziałem środowisk kombatanckich i drużyn strzeleckich, odbył się tradycyjnie w niedzielę (20 stycznia) w Wąchocku.


Byli także przedstawiciele władz, parlamentarnych, wojewódzkich i samorządowych. Powiat Starachowicki reprezentowali: wicestarosta Dariusz Dąbrowski i Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, którym towarzyszył radny Rady Powiatu Przemysław Czaja. Wspólnie złożyli kwiaty pod tablicą przy dworku Langiewicza,

a później pod pomnikiem gen. Mariana Langiewicza.

 To właśnie tam odbyły się główne uroczystości oraz przemowy gości. Całość obchodów wieńczyła uroczysta msza święta w Opactwie Ojców Cystersów, po której wszyscy zaproszeni zostali na gorący posiłek do Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku.