17°C

Niewielkie zachmurzenie
Ciśnienie 1028 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
26 °C 27 °C 29 °C 29 °C 29 °C
12 °C 14 °C 15 °C 16 °C 17 °C
środa, 23 stycznia 2019 12:07

Starosta Piotr Babicki uczestniczył w rocznej odprawie służb mundurowych garnizonu świętokrzyskiego, na której podsumowano ubiegłoroczne działania policji, w tym również funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. W imieniu władz powiatowych podziękował policji za dotychczasową pracę na rzecz bezpieczeństwa w naszym powiecie.

Roczna odprawa służb mundurowych garnizonu świętokrzyskiego odbyła się 21 stycznia w Centrum Konferencyjnym Targów Kielce. Została poprzedzona uroczystym przekazaniem 26 nowych pojazdów i łodzi, komendom powiatowym i miejskim z terenu województwa świętokrzyskiego. Przypomnijmy, że na podobnym spotkaniu w grudniu 2018 r. Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach otrzymała nowy, ekologiczny radiowóz, wyposażony w napęd hybrydowy, zakupiony przy wsparciu finansowym Powiatu Starachowickiego. Tym razem auta trafiły do innych komend: w Kielcach, Skarżysku - Kamiennej, Busko – Zdroju, Ostrowcu Świętokrzyskim, Pińczowie, Jędrzejowie, Kazimierzy Wielkiej i Opatowie. Podczas spotkania, jakie odbyło się w sali konferencyjnej Targów Kielce, z udziałem kierownictwa policji, ale także przedstawicieli władz podsumowano pracę funkcjonariuszy poszczególnych jednostek garnizonu świętokrzyskiego. Władze powiatu reprezentował starosta Piotr Babicki.


Z informacji przedstawionych przez komendantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wynika, że był to kolejny rok, w którym dzięki wytężonej pracy wszystkich funkcjonariuszy, podejmowanym akcjom i przedsięwzięciom z innymi instytucjami, poczucie bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu utrzymuje się na wysokim poziomie, 74 proc. zadowolenia.


Sytuację w powiecie starachowickim nakreślił zebranym komendant starachowickiej policji, nadkom. Paweł Szczepaniak. Podsumowując ubiegły rok stwierdził, że odnotowaliśmy spadek przestępczości ogólnej, w tym również spadek w siedmiu podstawowych kategoriach przestępstw.


Towarzyszył temu nieznaczny spadek wykrywalności (o 3 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego roku). Mimo to nadal jest wyższa od przeciętnej w garnizonie świętokrzyskim. Mówiąc o wynikach, wspomniał o 3 kg zabezpieczonych narkotyków i współpracy z wydziałem narkotykowym KWP Kielce. Na plus odnotował też fakt, że odzyskano dwukrotnie więcej utraconego mienia niż w roku poprzednim.


- Każdego dnia 2018 r. kierowaliśmy średnio do służby patrolowej 26 policjantów prewencji i 8 ruchu drogowego. Policjanci podejmowali dziennie ok. 96 interwencji, dokonywali 1 zatrzymania na gorącym uczynku i ujawniali ok. 40 wykroczeń – mówił nadkom. P. Szczepaniak.
Tym, co może martwić jest wzrost wypadków drogowych i wzrost liczby rannych, ale pomocą nieoznakowanego radiowozu z wideorejestratorem, którego dotychczas nie mieliśmy, być może uda się wreszcie odmienić ten trend.


Starosta Piotr Babicki podkreślał w swym wystąpieniu bardzo dobrą współpracę Powiatu z Komendą Powiatową Policji w Starachowicach.


Mówił o wspólnych działaniach związanych z bezpieczeństwem oraz profilaktyką, które stanowią podstawę do corocznego sprawozdania Kapituły Nagrody Koziołek.  Ale też wielu inicjatywach na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz zapobieganiu demoralizacji i przestępczości nieletnich. Dziękując za dotychczasowe działania na rzecz mieszkańców naszego powiatu, prosił o dalszą, równie owocną współpracę.