11°C

Deszcz
Ciśnienie 1024 hPa


niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek
20 °C 21 °C 23 °C 25 °C 23 °C
10 °C 8 °C 10 °C 12 °C 13 °C
piątek, 8 lutego 2019 13:59

„Twój e-PIT”, nowa usługa Ministerstwa Finansów, umożliwiająca automatyczne rozliczanie podatników przez fiskus od 15 lutego br. będzie dostępna w serwisie http://podatki.gov.pl. Ale uwaga! Dotyczy to póki co podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie również PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Usługa, jak przekonuje Ministerstwo Finansów, ma ułatwić podatnikom roczne rozliczenie podatku, zapewniając oszczędność czasu, szybszy zwrot nadpłaty podatku oraz uniknięcie  pomyłek.
Rozliczenia roczne za 2018 r. w usłudze Twój e-PIT zostaną automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez system na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową, tj. informacji od pracodawców, danych z ubiegłorocznych zeznań dotyczących ulgi na dzieci czy informacji o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.
Podatnicy na każdym etapie będą jednak mogli wprowadzić zmiany dotyczące OPP. Numer KRS organizacji pożytku publicznego, a także opcja zmiany zgodnie z zapowiedziami będą widoczne na głównym ekranie usługi. Jeżeli wybranej organizacji pożytku publicznego nie będzie już w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1% podatku należnego, to w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT nie zostanie wskazana żadna organizacja. W tym wypadku podatnicy będą mogli wpisać nr KRS innej organizacji pożytku publicznego albo pozostawić to pole puste – wtedy środki nie zostaną przekazane do żadnej organizacji.
Jeżeli podatnik będzie chciał skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE, to będzie musiał uzupełnić swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu się do usługi. W przypadku pytań dotyczących rozliczenia resort finansów będzie oferować pomoc (telefonicznie, e-mailowo czy podczas czatu z konsultantem).
Zeznanie w usłudze Twój e-PIT będzie wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko/dzieci. W tym przypadku również wystarczy zalogować się do usługi i wybrać odpowiednią opcję.