-1°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1022 hPa


niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek
3 °C 5 °C 6 °C 5 °C 4 °C
-2 °C -1 °C -2 °C 1 °C 1 °C
wtorek, 16 kwietnia 2019 10:17

13 kwietnia br. w murach hali lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbył się XIII Regionalny Konkurs Chórów projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska. Na scenie zaprezentowało się siedem chórów, w tym najmłodszy z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Starachowicach, któremu nagrody wręczył wicestarosta Dariusz Dąbrowski. Zdobywcą największej ilości nagród okazał się Chór Kameralny "Portamento" MDK w Starachowicach, który zgarnął aż cztery – dwie regulaminowe i dwie nieregulaminowe.

Konkurs odbył się w ramach ogólnopolskiego projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska wspierającego działalność chórów szkolnych, działających w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a także w placówkach oświatowych. Realizatorem projektu jest Narodowe Forum Muzyki, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Powiatu Starachowickiego. Projekt obejmuje próby chórów, dokształcanie chórzystów i dyrygentów, a także wspólne koncerty oraz konkursy. Jeden z nich odbył się właśnie 13 kwietnia br. w murach Muzeum Przyrody i Techniki im. J. Pazdura w Starachowicach.  
Na scenie hali lejniczej zaprezentowało się siedem chórów:
-„Kolorowe Nutki” z PM 13 w Starachowicach (dyrygent: Bożena Magdalena Mrózek),
-„Rozśpiewane Nutki” z SP 2 w Starachowicach (dyrygent: Justyna Magnowska – Janicka),
-„Crescendo” z SP 9 w Starachowicach (dyrygent: Justyna Magnowska – Janicka),
-„Unisono” z SP 11 w Starachowicach (dyrygent: Joanna Migała),
- Chór Kameralny „Portamento” MDK w Starachowicach (dyrygent: Bożena Magdalena Mrózek),
-„Bonus” z SP w Piekoszowie (dyrygent: Maria Wiech)
-„Kantylena” z III LO w Lublinie (dyrygent: Małgorzata Nowak).


Zaprezentowały one po kilka utworów, w tym także z repertuaru Stanisława Moniuszki. Występy młodych chórzystów podziwiał m.in. wicestarosta Dariusz Dąbrowski, który nagrodził najmłodszych uczestników konkursu – przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Starachowicach.


Oceną merytoryczną  występów zajęło się profesjonalne jury w składzie: prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska – chórmistrz i pedagog, pracownik katedry dyrygentury Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Joanna łukaszewska – nauczyciel emisji głosu, pedagog Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.


Chór Kameralny „Portamento” Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach działający pod kierunkiem Bożeny Magdaleny Mrózek otrzymał aż cztery nagrody, dwie regulaminowe: Złote Pasmo (97 pkt/100 pkt) i wyróżnienie specjalne za najlepsze wykonanie utworu Stanisława Moniuszki i dwie pozaregulaminowe: tj. Puchar Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach za najciekawsze interpretacje utworów konkursowych i nagrodę Wojewody Świętokrzyskiego za najwyższą punktację dla chórów regionu świętokrzyskiego.


Gratulujemy!