13°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1017 hPa


czwartek piątek sobota niedziela poniedziałek
14 °C 15 °C 16 °C 21 °C 22 °C
7 °C 5 °C 6 °C 8 °C 8 °C
poniedziałek, 20 maja 2019 13:37

Promocję kształcenia zawodowego i współpracę szkół z otoczeniem społeczno – gospodarczym miało na celu Forum Współpracy i Dni Kariery, jakie odbyło 17 maja br. w ramach projektu „Kształcimy specjalistów. Rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic” w Zespole Szkół Zawodowych w Starachowicach. Z ramienia władz powiatowych uczestniczył w nim wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

Było to drugie tego rodzaju forum w ZSZ nr 3, organizowane w ramach projektu „Kształcimy specjalistów. Rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic”. Pierwsze, poświęcono w większości branży motoryzacyjnej. Tym razem skupiono się na podsumowaniu dotychczasowych działań, realizowanych w ramach projektu. 

Mówił o tym dokładnie dyrektor szkoły Mariusz Majewski, przybliżając arkana kursów i szkoleń, w których uczestniczyła młodzież. W sumie skorzystało z nich 120 uczniów. Kolejnych 16 w okresie wakacji odbywało (lub będzie odbywać) praktyki zawodowe u pracodawców. Uczestnicy otrzymywali stypendium i zwrot kosztów dojazdu, natomiast pracodawcy – refundację kosztów opiekunów praktyk. Liderem projektu jest Akademia Przedsiębiorczości, a partnerami: Powiat Starachowicki oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”. Michał Zatorski, prezes Akademii Przedsiębiorczości, mówił o motywacjach, które legły u jego podstaw tj. konieczności dostosowania kształcenia do rzeczywistych potrzeb na rynku pracy.


Zachęcał też młodzież do uczestnictwa w szerokiej ofercie szkoleń, oferowanych przez jego firmę. Z kolei wicestarosta Dariusz Dąbrowski mówił o coraz większym znaczeniu szkolnictwa zawodowego, działaniach podejmowanych przez Powiat w celu zapewnienia jak najwyższej jakości kształcenia i coraz lepszej współpracy z przedsiębiorcami.Dowodem na to była ich obecność podczas Forum Współpracy i Dni Kariery. Młodzież miała możliwość zapoznać się z ofertami zatrudnienia, kierowanymi przez przedsiębiorców działających na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, firmy takie jak Perfopol, Odlewnie Polski, Starpol, Promet, MAN Bus czy Cerrad. Była to znakomita okazja do spotkania z pracodawcą, ale także zaplanowania ścieżki własnej kariery.