13°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1017 hPa


czwartek piątek sobota niedziela poniedziałek
14 °C 15 °C 16 °C 21 °C 22 °C
7 °C 5 °C 6 °C 8 °C 8 °C
wtorek, 21 maja 2019 08:44

Blisko 90 osób wzięło udział Rowerowej Majówce, imprezie którą zainaugurowaliśmy wspólnie rowerowy sezon turystyczny w Powiecie Starachowickim. Na uczestników czekała ok. 15 km trasa, zwieńczona ogniskiem na przystanku Starachowickiej Kolei Wąskotorowej w Lipiu.

Piękne tereny powiatu starachowickiego zachęcają do uprawiania turystyki rowerowej. O tym, jak wiele osób korzysta z tej formy aktywności, można się było przekonać w niedzielę, 19 maja br. podczas Rowerowej Majówki, powiatowego rajdu, inaugurującego rowerowy sezon turystyczny w Powiecie Starachowickim. Z propozycji udziału w wycieczce skorzystało prawie 90 osób, które przed godz. 12.00 zjawiło się na parkingu przy ul. Batalionów Chłopskich, skąd startował peleton.


Każdy uczestnik po wpisaniu się na listę został objęty ubezpieczeniem komunikacyjnym, a pierwsze pięćdziesiąt osób otrzymało pamiątkowy znaczek rajdowy, żółtą koszulkę lidera z herbem powiatu  i komplet map z opisami szlaków rowerowych powiatu.


Najmłodsi uczestnicy mieli zaledwie kilka lat, natomiast najstarsi kilkadziesiąt. Tym, co najbardziej cieszyło był udział całych rodzin. W wielu przypadkach była to wielopokoleniowa wycieczka. Starosta Piotr Babicki wystrzałem z pistoletu dał sygnał do rozpoczęcia majówki.


Na rowerową eskapadę zdecydowali się również wicestarosta Dariusz Dąbrowski i Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek.


Grupę prowadził Tomasz Cygan – przewodnik turystyki rowerowej PTTK w Starachowicach.  Peleton jechał podzielony na trzy grupy.
Wyglądał imponująco. Trasa była przyjemna, w sam raz dla amatorów czy na rozgrzewkę. Wiodła drogami pożarowymi, prowadzącymi do Lipia, na przystanek Starachowickiej Kolei Wąskotorowej, gdzie odbyło się wspólne ognisko.Korzystając z okazji, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach przypomnieli rowerzystom kilka podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.
Była to pierwsza tego rodzaju impreza rowerowa o charakterze turystyczno – rekreacyjnym, organizowana przez Powiat Starachowicki. Sądząc jednak po dobrym odbiorze mieszkańców, z pewnością nie ostatnia.
A już za niespełna miesiąc, 23 czerwca br. coś dla miłośników mocniejszych wrażeń – trzecia edycja zawodów kolarskich pn. Starachowicka Strzała, połączonych z prestiżowymi Mistrzostwami Polski w kolarstwie szosowym w kategorii Masters na terenie powiatu starachowickiego. Serdecznie już dziś zapraszamy!