0°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1000 hPa


wtorek środa czwartek piątek sobota
1 °C 1 °C 1 °C 2 °C 1 °C
-1 °C -1 °C -3 °C -3 °C -5 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 22 maja 2019 18:39

22 maja br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach doszło do podpisania umowy pomiędzy Starostą Starachowickim, reprezentującym Skarb Państwa a Gminą Starachowice na użyczenie nieruchomości na terenie zalewu Lubianka, gdzie znajdują się urządzenia hydrotechniczne. Tym samym Gmina Starachowice przejęła na siebie odpowiedzialność za jaz.

Podpisana w środę umowa to efekt dobrej współpracy pomiędzy służbami Wojewody, Starosty i Prezydenta, która przybliża nas coraz bardziej do tak długo wyczekiwanego remontu jazu na zbiorniku Lubianka.Od kilku miesięcy działał zespół roboczy składający się z pracowników starostwa powiatowego oraz urzędu miejskiego, który był w stałym kontakcie z przedstawicielami wojewody. W ciągu niespełna trzech miesięcy udało się dostosować zleconą w 2017 r. dokumentację do obecnych warunków i możliwości realizacji remontu. Za zgodą wojewody przygotowana została trójstronna umowa cesji, aby przekazać dokumentację Gminie Starachowice, która już w lutym br. otrzymała od starostwa prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Starosta wystąpił także do wojewody o zgodę na użyczenie nieruchomości gminie Starachowice na czas nieokreślony. Ostatnim elementem było podpisanie umowy użyczenia, co nastąpiło 22 maja br. Starosta Piotr Babicki dziękował przy tej okazji wszystkim zaangażowanym stronom.
- Cieszę się, że udało się to, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe – mówił na konferencji starosta.


Od tego momentu Gmina Starachowice przejęła na siebie odpowiedzialność za jaz wodny na zalewie Lubianka. Jeszcze w tym roku, jak zapowiedział prezydent Marek Materek,  planowany jest jego remont, tak aby w 2020 r. można uruchomić kąpielisko. Kolejny etap, to przeprowadzenie rewitalizacji i zagospodarowanie otoczenia zbiornika.