15°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1016 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
27 °C 26 °C 28 °C 25 °C 20 °C
15 °C 14 °C 15 °C 17 °C 15 °C
wtorek, 18 czerwca 2019 14:04

Oddział Kardiologiczny i Pracownia Hemodynamiki starachowickiego szpitala zostaną doposażone za ponad 1 mln. 300 tys. zł, dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. 17 czerwca br., w obecności starosty Piotr Babickiego, została podpisana umowa w tej sprawie. 

Dokument sygnowali swoimi podpisami: Marszałek Województwa Andrzej Bętkowski i Dyrektor Naczelna PZOZ Katarzyna Arent.Dzięki unijnemu wsparciu szpital wzbogaci się o: aparat RTG z ramieniem C, echokardiograf stacjonarny i przenośny, stację monitorowania pacjenta, bieżnię do prób wysiłkowych, zestaw do badań Holterowskich, myjnię dezynfekcyjną głowic TEE, laryngoskop, resuscytator ręczny, respirator transportowy oraz sprzęt pomocniczy. Skorzystają na tym pacjenci. Zwiększy się bowiem dostępność mieszkańców powiatu starachowickiego do wysokiej jakości usług medycznych w zakresie leczenia pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi. Trzeba pamiętać, że jest to jeden z bardziej obleganych oddziałów. Tylko w ubiegłym roku, jeszcze przed rozszerzeniem Oddziału Kardiologicznego, hospitalizowano tu 2200 pacjentów, natomiast w Poradni Kardiologicznej udzielono 8894 porad. Z początkiem lutego 2019r. oddział został rozszerzony o trzy dodatkowe sale, a liczba łózek wzrosła do 40. Powiększeniu uległy także zasoby kadrowe.
Obecnie Oddział Kardiologiczny składa się z części A znajdującej się w pierwotnej lokalizacji oraz z części B zlokalizowanej po prawej stronie holu - w miejscu zajmowanym wcześniej przez Oddział Medycyny Paliatywnej. Część A wyposażona jest w 30 łóżek, w tym 6 na sali wzmożonego nadzoru kardiologicznego. Nowe skrzydło oddziału Kardiologicznego posiada trzy sale trzyłóżkowe, izolatkę, osobną dyżurkę pielęgniarek, gabinety lekarskie oraz pracownie: echo serca i holterowską. W bieżącym roku oddział został już doposażony
w nowoczesny echokardiograf zapewniający wysoką jakość obrazowania ultradźwiękowego. Dzięki podpisanej umowie oraz dotacji z RPOWŚ zakupiony zostanie kolejny sprzęt medyczny. Niebawem ogłoszone zostaną stosowne postępowania przetargowe.
Całkowita wartość projektu wynosi 1 383 009 zł. Warto podkreślić, że aż 1 175 557,65 zł, czyli 85% kosztów pokryje dofinansowanie ze środków RPOWŚ, a pozostałe 207 451,35 zł wygospodarowane zostaną z budżetu podmiotu leczniczego.