16°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1016 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
27 °C 26 °C 28 °C 25 °C 20 °C
15 °C 14 °C 15 °C 17 °C 15 °C
poniedziałek, 12 sierpnia 2019 12:11

Starosta Piotr Babicki wziął udział w obchodach 76. rocznicy rozbicia niemieckiego więzienia przez oddział partyzancki Antoniego Hedy „Szarego”, jakie odbyły się 11 sierpnia br. w Starachowicach. Wspólnie z przewodniczącą Rady Powiatu Bożeną Wroną uczestniczył w mszy świętej, a potem złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą brawurową akcję „Szaraków”.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych z udziałem przedstawicieli władz, organizacji kombatanckich, pocztów sztandarowych, harcerzy, ale też służb i różnych placówek. Powiat Starachowicki reprezentowali: starosta Piotr Babicki oraz przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona.  Tak jak co roku obecna była też córka "Szarego" - Teresa Heda – Snopkiewicz.


Po zakończeniu mszy świętej wszyscy przenieśli się pod tablicę upamiętniającą rozbicie więzienia, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.


Przemawiający podkreślali w swych wystąpieniach męstwo oraz odwagę uczestniczących w akcji żołnierzy, ale też spryt oraz rozwagę dowodzącego nią gen. Antoniego Hedy „Szarego”.


Przypomnijmy, że gdy Niemcy aresztowali jego żołnierzy, zorganizował on i dowodził w nocy z 6 na 7 VIII 1943 r. akcją opanowania więzienia w Starachowicach, uwalniając blisko 70 więźniów, w większości żołnierzy AK. Uderzenie było wielkim szokiem dla przeciwnika oraz świadectwem sprawności Armii Krajowej na tym terenie, zwłaszcza że dokonano tego bez jednego wystrzału. Obecna podczas uroczystości córka „Szarego, Teresa Heda-Snopkiewicz, powiedziała że dopiero w kwietniu tego roku, otrzymała dokumenty dotyczące ułaskawienia swojego ojca (chodziło o zamianę wielokrotnej kary śmierci na dożywotnie więzienie). Przez blisko 70lat jej rodzina nie miała świadomości kto je podpisał.


Na zakończenie uroczystości starosta Piotr Babicki wspólnie z innymi uczestnikami złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tę akcję.


W imieniu Rady Powiatu wiązankę złożyła przewodnicząca Bożena Wrona.


Wśród delegacji zgromadzonych pod pomnikiem obecni byli przedstawiciele władz różnych szczebli, samorządowcy, kombatanci, reprezentanci służb, organizacji, a także harcerze.