16°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1016 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
27 °C 26 °C 28 °C 25 °C 20 °C
15 °C 14 °C 15 °C 17 °C 15 °C
wtorek, 13 sierpnia 2019 09:57

Inauguracyjne posiedzenie nowej Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Starachowickim odbyło się 12 sierpnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Była to znakomita okazja by podziękować za pracę dotychczasowym jej członkom.

W skład Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych wchodzi 5 osób. Są one powoływane przez Starostę spośród przedstawicieli działających na terenie powiatu organizacji pozarządowych, fundacji oraz przedstawicieli władz samorządowych. Kadencja Rady trwa 4 lata, a do zakresu działania należy m.in.: inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji ich praw; opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych wraz z oceną realizacji tych programów; opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.
12 sierpnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbyło się inauguracyjne posiedzenie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych nowej kadencji.


W większości jej skład pozostał niezmienny. Ewę Kowalik z Gminnego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych przy Klasztorze Cystersów w Wąchocku, która ze względów prywatnych zdecydowała się zrezygnować, zastąpił  Krzysztof Korpik ze starachowickiej Fundacji Nasze Zdrowie.


Na przewodniczącą wybrano ponownie Krystynę Pytel reprezentującą Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Świetlica "Motylkowe Wzgórze".


Wiceprzewodniczącą została Zofia Kolęda, przedstawicielka Starachowickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawni Plus,


natomiast sekretarzem – Izabela Wałęga – szefowa starachowickiego koła Polskiego Związku Niewidomych.


Oprócz wspomnianych już osób, w gremium zasiada również Lucyna Młynek – szefowa starachowickiego klubu Amazonek.   

Choć Rada  jest przede wszystkim ciałem doradczym i opiniującym, ma duży wpływ na kierunek działań Zarządu Powiatu w obszarze pomocy i wsparcia osób niepełnosprawnych. Starosta Piotr Babicki jest przekonany, że działania nowej Rady przyczynią się do jeszcze skuteczniejszego realizowania zadań samorządu powiatu w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych.