16°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1016 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
27 °C 26 °C 28 °C 25 °C 20 °C
15 °C 14 °C 15 °C 17 °C 15 °C
wtorek, 3 września 2019 12:53

Za nami 5. Legenda STAR-a, Zlot Pojazdów Zabytkowych organizowany przez Powiat Starachowicki przy współudziale Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach, starachowickiej delegatury Kieleckiego Automobilklubu oraz kieleckiego Stowarzyszenia SHL Historia i Fakty. Tegoroczna impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zgłoszonych zostało 127 pojazdów, w tym ok. 30 samych ciężarówek!

Od 31 sierpnia do 1 września br. gościliśmy w naszym powiecie pojazdy zabytkowe z całej Polski. Wśród nich były tak wyjątkowe okazy jak Tarpan Honker z 1990 r.  – jedyny zachowany prototyp lekkiego szynowo-drogowego pojazdu ratownictwa kolejowego czy Mowag WPL 7U z 1957 r. -  pojazd na bazie części Dodge’a z zapasów armii amerykańskiej po II wojnie światowej zabudowany nową konstrukcją przez Szwajcarów. Także wśród Starów mieliśmy perełki. Oprócz zapowiadanego przez nas Stara 266 C 4x4, można było zobaczyć również Stara 25L z 1964r z łaźnią polową dla wojska, Stara 660 z 1971 r z zabudową szpitalną (polowa sala operacyjna), Stara 266 z 1985r -  z zabudową ruchomego stanowiska dowodzenia czy Stara 266 z 1988 z nadwoziem specjalistycznym – warsztatem szefa węzła łączności. Do tego motocykle, jak choćby DKW z 1938 r., WSK 125 z 1980 r.,  WFM M06 z 1956 r. czy Ural M61z 1960 r. Wśród osobówek na szczególną uwagę zasługiwały: Dodge Royal Lancer z 1955 r., Warszawa M20 z 1958 r. czy VW T2 z 1979 r.
Wiele z nich organizowało się wcześniej w konwoje i podróżowało wspólnie na nasz zlot. Uczestnicy mogli liczyć na wspaniałą zabawę. Zorganizowaliśmy dla nich wiele konkursów, interesujące przejazdy i prezentacje.

Wśród członków załóg byli także nasi samorządowcy. Za kółkiem srebrnego mercedesa 190 z 1990 r. można było zobaczyć Adriana Malinowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Wąchocku, któremu towarzyszył m.in. burmistrz Wąchocka Jarosław Samela.

Samorząd powiatowy reprezentował natomiast radny Paweł Brzozowski, który przyjechał także mercedesem, ale 1987 r. Miejsce pasażera zajmował starosta Piotr Babicki.


Wicestarosta Dariusz Dąbrowski, który prowadził imprezę, jechał natomiast gościnnie w VW Golfie Cabrio, prowadzonym przez Pana Piotra Zająca.


Prezentacje, konkursy i seminarium

31 sierpnia br. pojazdy można było oglądać najpierw pod Wielkim Piecem,a potem w Wąchocku, gdzie w towarzystwie burmistrza Jarosława Sameli, wiceburmistrza Sebastiana Staniszewskiego i przewodniczącego Adriana Malinowskiego, rozstrzygnęliśmy konkurs na najstarszy pojazd w kategorii motocykli, pojazdów osobowych i ciężarowych.

Od godz. 13.30 auta prezentowały się przed Starostwem Powiatowym w Starachowicach, gdzie rozegrano kolejne konkursy: wiedzy o historii motoryzacji i elegancji. Przeprowadziliśmy również próbę wolnej jazdy (wygrywał ten, komu udało się przejechać wyznaczony odcinek w jak najdłuższym czasie, bez zatrzymywania). Publiczność aktywnie dopingowała zawodników. Ich zmaganiom przyglądali się także: wojewoda Agata Wojtyszek, Przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona i Członek Zarządu Jerzy Materek.

W sobotni wieczór uczestnicy zlotu i mieszkańcy powiatu mogli wziąć udział w konferencji poświęconej wykorzystaniu ciężarówek spod znaku STARA w wyprawach naukowych. Opowiadał o nich Pan Dobiesław Wierusz-Walknowski - podróżnik, który od 1963r. podróżował Starami 25, 66, 660, 28 i 266 po Azji i Afryce.
W związku z nagłą śmiercią współorganizatora naszego zlotu - Ryszarda Mikurdy jemu właśnie zadedykowaliśmy sobotni wieczór wspomnień. Opowiadali o nim jego przyjaciele i współpracownicy: Zbigniew Staniszewski, Adam Kowalewski, Dariusz Kałwa i Ryszard Harasimowicz.

Jazda na czas, a potem parada przez miasto

W niedzielę, 1 września br. pojazdy prezentowały się w Mircu, gdzie rozegrano także próbę czasową. Tym razem jednak na najszybszy przejazd. Pojazdy ścigały się na ok. 500 m odcinku pomiędzy Malcówkami a ulicą Langiewicza, czemu przyglądali się bacznie sędziowie z kieleckiego Automobilklubu. Rozstrzygnięcie wyników z wręczeniem nagród odbyło się na parkingu centralnym z udziałem Wójta Gminy Mirzec Mirosława Seweryna.
Ok. godz. 12.30 kawalkada pojazdów wyruszyła w stronę Starachowic i ulicami: Radomską, Konstytucji 3 Maja, Armii Krajowej, i wreszcie Iłżecką dotarła na parking pod Centrum Handlowym Galardia, gdzie rozegrano konkurencje sprawnościowe: slalom i hamowanie. Mieszkańcy mogli podziwiać pojazdy przez ok. dwie godziny. Potem nastąpiło uroczyste zakończenie zlotu, połączone z wręczeniem pucharów na zwycięzców Memoriału im. Ryszarda Mikurdy. Nagrody wręczali zwycięzcom: starosta Piotr Babicki, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek i Roman Jabłczyński, prezes starachowickiego oddziału kieleckiego Automobilklubu.  


Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/FSCSTAR/