0°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1000 hPa


wtorek środa czwartek piątek sobota
1 °C 1 °C 1 °C 2 °C 1 °C
-1 °C -1 °C -3 °C -3 °C -5 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 12 listopada 2019 13:07

Msza święta w intencji Ojczyzny, a później oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości – tak w dużym skrócie wyglądały w tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w Starachowicach, organizowane wspólnie przez Powiat i Miasto. Mieszkańcy mogli wziąć również udział w Biegu Niepodległości, organizowanym przez Stowarzyszenie Zabiegane Starachowice.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach. Podniosły charakter podkreślała obecność przybyłych licznie pocztów, pododdziałów klas mundurowych, a także harcerzy. Władze powiatu reprezentował starosta Piotr Babicki, któremu towarzyszyli: wicestarosta Dariusz Dąbrowski oraz przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona. Z ramienia miasta obecni byli: prezydent Marek Materek, wiceprezydent Ewa Skiba oraz  sekretarz Barbara Szymańska. W uroczystościach uczestniczyli też radni, miejscy i powiatowi, kombatanci, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych i straży, a także  przedstawiciele jednostek oświaty, kultury oraz opieki społecznej.


Po zakończeniu mszy wszyscy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości.


Na miejscu uczestnicy odśpiewali hymn i wysłuchali przemówień. Jako pierwszy, z wystąpieniem okolicznościowym, głos zabrał starosta Piotr Babicki, który podkreślał że święto niepodległości jest świętem nie tylko wolnej, niepodległej i suwerennej Polski, lecz także jej wszystkich obywateli. Bo pod biało – czerwonym sztandarem, jak przypominał, jest miejsce dla wszystkich.


- Różnorodność i odmienne poglądy, czasem nawet trudne do zaakceptowania, umacniają naszą starachowicką, powiatową wspólnotę – mówił starosta, apelując o konstruktywne rozmowy oraz dyskusje. Bo tylko w ten sposób, jak przekonywał, jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania, dzięki którym będzie się lepiej żyło, nie tylko nam, ale i przyszłym pokoleniom.
- Jestem przekonany, że w każdym z nas jest miłość do Ojczyzny, do wolnej i suwerennej Polski. Obyśmy zawsze stanowili wspólnotę szanujących się i wzajemnie wspierających obywateli! – mówił starosta Piotr Babicki.


Prezydent Marek Materek przypomniał natomiast, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a zadaniem współczesnych jest budowanie pokoju poprzez dobre relacje.


Poseł Marzena Okła-Drewnowicz podkreślała, że nie ma nic bardziej wartościowego dla narodu jak niepodległość.


Z kolei wojewoda Agata Wojtyszek w liście skierowanym do uczestników zwracała uwagę na radość z życia w wolnym kraju i poświęcenie tych, którzy o tę wolność walczyli.


Uroczystość uświetnił występ podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach.


Na koniec delegacje złożyły kwiaty i znicze pamięci pod Pomnikiem Niepodległości.


W tym samym czasie, na drodze pożarowej nr 7 w kierunku Lipia startował kolejny już Bieg Niepodległości, który zgromadził w tym roku  rekordową liczbę, 348 zawodników! Ścigali się oni na dwóch dystansach: 1918 m i 7 km. Dekoracji zwycięzców dokonali wspólnie starosta Piotr Babicki i prezydent Marek Materek.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/babickipiotr/