16°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1016 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
22 °C 18 °C 20 °C 22 °C 21 °C
11 °C 10 °C 10 °C 12 °C 13 °C
czwartek, 23 stycznia 2020 09:07

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach ruszyły  bezpłatne badania jelita grubego w ramach projektu  „Rak na wspak”, realizowanego przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Tym razem będzie z nich mogło skorzystać 100 osób, między 25 a 65 rokiem życia. Zachęcamy do skorzystania!

Akcja ma na celu zwiększenie wykrywalności raka jelita grubego w województwie świętokrzyskim. Program koordynuje Centrum Onkologii- Instytut M. Curie – Skłodowskiej w Warszawie. Projekt realizuje Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, który 8 stycznia br. podpisał umowę z Powiatowym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Starachowicach dzięki czemu od 15 stycznia br. można skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych. Pozwalają one wykryć zmiany chorobowe, również te prowadzące do rozwoju raka, co daje pacjentom szanse na wyleczenie. Jest to o tyle istotne, że liczba zachorowań na choroby nowotworowe z roku na rok jest coraz większa.

Bezpłatne badania kolonoskopowe kierowane są do mieszkańców województwa świętokrzyskiego (z wyłączeniem Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego) w wieku:

    50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
    40 – 49 lat, którzy mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego,
    25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha (w tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania z poradni genetycznej).

Projekt finansowany jest w ramach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020, poddziałanie 8.2.2 Wsparcie profilaktyki zdrowotnej w regionie. Jego realizacja potrwa do 31 sierpnia 2020 r.

Szczegóły dotyczące warunków uczestnictwa w projekcie, na stronie PZOZ Starachowice: http://www.szpital.starachowice.pl/artykuly/blogs/aktualnosci/bezplatne-badania-kolonoskopowe-w-starachowickim-szpitalu