16°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1015 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
22 °C 18 °C 20 °C 22 °C 21 °C
11 °C 10 °C 10 °C 12 °C 13 °C
czwartek, 27 lutego 2020 15:11

Na terenie powiatu starachowickiego nie stwierdzono ani jednego przypadku koronawirusa. Największym zagrożeniem jest dzisiaj niepotrzebna panika i podsycanie emocji. Szpital, jak zapewnia dyrekcja, jest dobrze przygotowany na ewentualność wystąpienia zagrożeń koronawirusem.

27.02.2020 r. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poświęcone ocenie stanu bezpieczeństwa w kontekście zagrożenia wystąpieniem koronawirusa.

Obecni na nim przedstawiciele służb potwierdzili, że na terenie powiatu starachowickiego nie stwierdzono ani jednego przypadku koronawirusa. Spośród dwóch osób, które w ostatnich dniach skierowane zostały na odział zakaźny PZOZ w Starachowicach, u jednej  potwierdzona została grypa, a druga jest w trakcie diagnozowania. Największym zagrożeniem jest dzisiaj niepotrzebna panika i podsycanie emocji.

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach zapewnia, że szpital jest dobrze przygotowany na ewentualność wystąpienia zagrożeń koronawirusem.

Zarówno przedstawiciele szpitala, jak i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej podkreślali znaczenie profilaktyki. 

  • Wirus jest wrażliwy na działanie powszechnie dostępnych środków myjących i dezynfekcyjnych. Dlatego należy często myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.
  • Główne objawy zarażenia to:  gorączka powyżej 38 st. C, kaszel, duszność. Po wystąpieniu takich objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Rekomendowane jest korzystanie z własnych środków transportu lub w ostateczności wzywanie karetki. Należy unikać natomiast środków komunikacji publicznej.
  • Uruchomiona została całodobowa  infolinia - 800-190-590 - o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
  • Najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem są: osoby starsze z obniżoną odpornością, które chorują na inne choroby.
  • Wirus przenosi się drogą kropelkową. Nie zaleca się jednak noszenia masek medycznych osobom zdrowym. Są one zalecane jedynie osobom chorym, u których wystąpiły objawy, lub osobom opiekującym się osobami z objawami, takimi jak kaszel i gorączka.
  • Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do 9 krajów: Chiny, Korea Południowa, Włochy (w szczególności regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Singapur i Tajwan.
  • Osoby, które były w tych krajach i które w ciągu 14 dni zaobserwowały u siebie niepokojące objawy, powinny bezzwłocznie telefonicznie powiadomić  stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
  • Wszelkie informacje na temat koronawirusa i zasad postępowania dostępne są pod adresem: http://www.gov.pl/koronawirus oraz na stronie: http://www.gis.gov.pl.