14°C

Niewielkie zachmurzenie
Ciśnienie 1016 hPa


niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek
14 °C 17 °C 18 °C 16 °C 14 °C
7 °C 9 °C 10 °C 8 °C 6 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 13 października 2020 09:48

Za nami IV Starachowicka Starzała, wielkie kolarskie widowisko organizowane przez firmę Poland Bike przy współpracy z Powiatem Starachowickim, Miastem Starachowice, samorządami gmin Brody, Pawłów i Bodzentyn oraz Hotelem Europa. Tegoroczne zawody skierowane były do kolarzy z licencjami masters i wszystkich amatorów ścigających się na rowerach szosowych. Mimo ograniczeń związanych z pandemią było sporo nowości – więcej kategorii wiekowych i nagród finansowych.

Impreza  pierwotnie planowana była na czerwiec 2020 roku. Ale z powodu pandemii organizatorzy musieli przełożyć jej termin. Ostatecznie odbyła się 11 października br. Tym razem zawodnicy jechali nie w dwóch, a w  jednej grupie. Sama rywalizacja odbywała się na dwóch, skróconych dystansach:  61 i 81 km. Zmieniona została też trasa. Nadal przebiegała ulicami Starachowic i gmin:  Pawłów, Brody oraz Bodzentyn, ale tym razem omijała drogi wojewódzkie. Nowością był szutrowy odcinek na terenie gminy Bodzentyn.
Start honorowy odbył się tradycyjnie pod starachowickim Hotelem Europa, skąd kolumną kolarze udali się na Starotorze, gdzie wzorem ubiegłych lat, rozpoczęła się prawdziwa rywalizacja. W tegorocznych zawodach wystartowało blisko 180 kolarzy. Musieli sobie oni poradzić z trudnymi warunkami - niską temperaturą i nieustannie padającym deszczym. Ale nawet niesprzyjająca pogoda nie była ich w stanie zatrzymać.

- To była wyjątkowa próba kolarskich charakterów! - jak oceniali ją już na koniec organizatorzy.

Na trasie MINI (61 km) zwyciężył Przemysław Walczak (Warka), finiszując przed Robertem Wieruckim (Starachowice) i Łukaszem Kalickim (TrenujRower.pl). Wśród kobiet wygrała Małgorzata Krawczyk (Zielona Góra), przed Katarzyną Polakowską (Starachowice) i Moniką Mazur (BSK Miód Kozacki). Na trasie MAX (81 km) najszybszy był Dariusz Kołakowski (TTS.coach), który wyprzedził Michała Kamińskiego (ZTPL.CC) i Damiana Bartoszka (Agrochest Team), a w gronie kobiet triumfowała Magdalena Baszta (Warszawa), przed Katarzyną Nowak (Warszawa).
Dekoracji zwycięzców dokonali: Zenon Jaskuła - medalista igrzysk olimpijskich, trzeci kolarza Tour de France,  Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek oraz Krzysztof Charemski - sekretarz Gminy Pawłów, którym towarzyszył Grzegorz Wajs - dyrektor sportowy wyścigu. 
Jedna z rowerowych statuetek powędrowała też do Powiatu Starachowickiego, jako podziękowanie za pomoc w organizacji kolejnej edycji wyścigów.

IV Starachowicka Strzała została zorganizowana przez Poland Bike przy ścisłej współpracy z Powiatem Starachowickim, Urzędem Miasta Starachowice, Gminami Pawłów i Brody oraz Hotelem Europa Starachowice w Starachowicach.
Szczegółowe wyniki tegorocznych zawodów, dostępne są na stronie: http://wyniki.datasport.pl/results3272/.

Fotogaleria z tegorocznego wyścigu (Fot. Poland Bike, J. Materek, M. Florczyk).