Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 12:10

Już po raz drugi Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach było gospodarzem regionalnych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2024 w województwie świętokrzyskim. 11 kwietnia br. odbyła się tu konferencja pt.: „Od historii przemysłu do przemysłu kultury. Sposoby wykorzystania dziedzictwa postindustrialnego w regionie świętokrzyskim” z udziałem prelegentów z całego regionu, ale też władz powiatowych.

Tegoroczne obchody poświęcone były dziedzictwu przemysłowemu. A trudno o lepsze miejsce do ich uczcenia jak właśnie nasze Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, w którym prezentujemy jedyny na kontynencie kompletnie zachowany ciąg technologiczny zakładu wielkopiecowego z końca XIX wieku wraz z oryginalnym układem torowisk kolejki przemysłowej, o czym mówił podczas spotkania starosta Piotr Ambroszczyk.

W obchodach uczestniczyli również wicestarosta Dariusz Dąbrowski i członek Zarządu Powiatu Stanisław Wojtan.

O celu organizacji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Polsce, ale też planie obchodów w kraju mówiła dr hab. Monika Bogdanowska - zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.


Konferencję otworzył dyrektor Paweł Kołodziejski, który był także jednym z prelegentów. Mówił m.in. o sposobach ochrony i popularyzacji przemysłowego dziedzictwa kultury w północnej części województwa świętokrzyskiego. Wystąpienie otwierające wygłosił Włodzimierz Pedrycz z oddziału terenowego NID w Kielcach. Było ono poświęcone weryfikacji zabytków techniki w województwie świętokrzyskim.

Prof. dr hab. Jerzy Szczepański z UJK w Kielcach mówił o adaptacji doświadczeń i osiągnięć zagranicznych w przemyśle Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Z kolei dr Jan Główka przybliżył temat Zagłębia Staropolskiego w kontekście Centralnego Okręgu Przemysłowego. Było też o współczesnym wykorzystaniu obiektów poprzemysłowych. Możliwości i perspektywy przybliżył wszystkim Daniel Czernek z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.  

O duchu dawnej techniki i sposobach jego przywołania – niematerialnym dziedzictwie poprzemysłowym regionu mówił dr Maciej Chłopek z Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, zaś Kamil Kaptur z Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim,na temat historii i propozycji rewitalizacji XIX wiecznego zespołu walcowni żelaza w Nietulisku Dużym, próbując odpowiedzieć na pytanie: „Pyszny Zakład” czy „Sterczące ruiny”?

Spotkanie zwieńczyło zwiedzanie muzeum.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizacja obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego