Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

W Hołdzie Bohaterowi.

W niedzielę 16 listopada 2008 roku w Kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach odbyła się bardzo podniosła uroczystość upamiętniająca życie i działalność gen. Antoniego Hedy „Szarego” – bohaterskiego żołnierza i Wielkiego Polaka, który przez całe swoje życie wierny był Bogu i Ojczyźnie.
W uroczystościach, które poprzedziła Msza święta w intencji Generała „Szarego” uczestniczyło wielu znamienitych gości, wśród których obecni byli: Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, Starosta Starachowicki Andrzej Matynia, Wicestarosta Andrzej Sendecki, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Wzorek oraz Radni Rad Miasta i Powiatu Starachowickiego. Uroczystą Mszę świętą odprawił Ksiądz Biskup Edward Materski. Gościem specjalnym uroczystości była Teresa Heda - Snopkiewicz, jedna z córek generała.
Po zakończeniu Mszy świętej krótki program artystyczna przedstawiła młodzież z Gimnazjum nr 1, które ubiega się o nadanie imienia gen. Antoniego Hedy „Szarego”.
Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przed kościołem gdzie wmurowana została tablica upamiętniająca życie i działalność gen. Antoniego Hedy „Szarego”. Ksiądz Biskup Edward Materski poświęcił pamiątkową tablicę, a jej uroczystego aktu odsłonięcia dokonała córka generała Teresa Heda – Snopkiewicz. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy odsłoniętej tablicy. Uroczystość była wyrazem hołdu, jaki społeczeństwo naszego miasta i powiatu oddało generałowi Antoniemu Hedzie ps. "Szary", legendzie Armii Krajowej ze Świętokrzyskiego, honorowemu obywatelowi Starachowic. Generał brygady Antoni Heda "Szary" (1916 - 2008), żołnierz AK, komendant podobwodu "Dolina" w Iłży, dowódca II batalionu w akcji "Burza" i III pułku piechoty Legionów AK. Kierował rozbiciem hitlerowskich więzień w Starachowicach i Końskich. W latach 1945 - 46 dowodził samodzielną brygadą antystalinowskiej organizacji "Wolność i Niezawisłość", która rozbiła więzienie Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach. Aresztowany i skazany na karę śmierci, którą zmieniono mu na dożywocie. Na wolność wyszedł w 1956 roku. W stanie wojennym został internowany na rok. Laureat Złotego i Srebrnego Krzyża Virtuti Militari oraz Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - między innymi tej treści informacje umieszczono na tablicy upamiętniającej generała "Szarego", ufundowanej przez lokalne środowisko AK.
Andrzej Pruś
Uroczystą Mszę świętą w towarzystwie księży celebransów
odprawił Ksiądz Biskup Edward Materski.Uroczysta Msza święta zgromadziła bardzo wielu
mieszkańców miasta i powiatu.W uroczystej Mszy świętej uczestniczyli:
Poseł na Sejm Krzysztof Lipiec z córką Magdaleną,
Starosta Starachowicki Andrzej Matynia,
Przewodniczący Rady Powiatu Jan Wzorek,
Wicestarosta Andrzej Sendecki
i Radny Rady Miejskiej Dariusz Nowak.Program artystyczny przedstawiła młodzież
z Gimnazjum nr 1 w Starachowicach.Wśród bardzo licznych pocztów sztandarowych
biorących udział w uroczystości, był także
poczet ze sztandarem Powiatu Starachowickiego
w składzie: Monika Tyczyńska, Izabela Nowicka
i Andrzej Kostrzewa.Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonała
Teresa Heda - Snopkiewicz
córka gen. Antoniego Hedy "Szarego".Podczas uroczystości głos zabrał
Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec.Obok starachowickiego Posła na Sejm Krzysztofa Lipca
w uroczystości uczestniczył także
Poseł Przemysław Gosiewski.Starosta Andrzej Matynia,
Wicestarosta Andrzej Sendecki
oraz Radna Rady Powiatu Aulianna Wojtal
podczas składania wiązanki kwiatów
przy pamiątkowej tablicyWiązankę kwiatów składają Radni Rady Miejskiej
Lidia Dziura, Paweł Rdzanek i Dariusz Nowak.Młodzież z Forum Młodych "Prawo i Sprawiedliwość"
podczas składania wiązanki kwiatów
przy pamiątkowej tablicy.Młodzież i Dyrekcja Gimnazjum nr 1 w Starachowicach
podczas składania wiązanki kwiatów przy tablicy
upamiętniającej gen. Antoniego Hedę "Szarego".
kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Powiat starachowicki tętni bogatym, różnorodnym życiem kulturalnym. Liczne placówki kulturalne z wielkim zapałem realizują swą szeroką działalność dbając o to, by trafić do jak najszerszego odbiorcy. Każdy mieszkaniec powiatu ma szansę uczestniczyć w życiu kulturalnym. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS