15°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1016 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
27 °C 26 °C 28 °C 25 °C 20 °C
15 °C 14 °C 15 °C 17 °C 15 °C
środa, 15 listopada 2017 20:07

„Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko – wojenko, „Legiony/Pierwsza Brygada” i wiele innych pieśni i piosenek patriotycznych można było usłyszeć sobotę (11 listopada) podczas koncertu „Śpiewnik polski”, połączonego ze wspólnym śpiewaniem z okazji 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Podczas imprezy dokonano również inauguracji działań Honorowego Komitetu Obchodów Rocznicy 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Koncert prowadzili: Agnieszka Lasek - Piwarska – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury oraz Stanisław Stanecki ze Starostwa Powiatowego w Starachowicach.

Otworzyła go uroczyście Starosta Danuta Krępa, zachęcając publiczność do wspólnego śpiewania, będącego świadectwem wspólnej troski o utrwalenie polskiej historii, polskiej tradycji i polskich wartości, a tym samym troski o pamięć narodu.


Zgodnie z zapowiedziami odbyła się również uroczysta inauguracja pracy Honorowego Komitetu Obchodów Rocznicy 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, połączona z prezentacją jego członków i działań.


Słowo do gości skierował też poseł Krzysztof Lipiec, kończąc swe wystąpienie  pieśnią, którą śpiewała za chwilę już cała sala.Występy artystów rozpoczął zespół „Echo Adamowa”, działający od 2004 r. pod patronatem Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach.


Po nim na scenie pojawił się Zespół śpiewaczy Ziemi Mirzeckiej – tworzony przez członków aż ośmiu zespołów w gminie tj. „Małyska Dolina” z Małyszyna, „Jutrzenka” z Ostrożanki, „ Gromada i Kapela Sąsiedzi” z Tychowa Starego, „Tychowianie” z Tychowa Nowego,  KGW Mirzec” z Mirca, „Kumosie” z Gadki, „Trębolanki” z Trębowca i Osinianki” z Osin.


Następnie:, Chóry Śpiewającej  Polski – Chór Kameralny „Portamento” MDK  i Chór „Crescendo” Szkoły Podstawowej nr 9, którymi dyrygowała Bożena Magdalena Mrózek kurator Regionu Świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska.


i działający od ponad 30 lat zespół „Marcinkowianie”.


Solo można było posłuchać: Agnieszki Wiśnios – członkini Zespołu śpiewaczego „Gromada” z Tychowa Starego,

Doroty Bębas – członkini Zespołu śpiewaczego „Osinianki” z Osin,

Wioletty Kwapisz - uczennicę II klasy Gimnazjum z Mirca

i Mikołaja Dyki z Wokalnego Studia Piosenki MDK, któremu akompaniował instruktor MDK.

Przybyła licznie publiczność mogła wysłuchać oraz zaśpiewać pieśni narodowe i patriotyczne.W programie znalazły się znane przez wszystkich utwory takie jak: „Wojenko – wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Legiony/Pierwsza Brygada”, „Szli Jędrusie", ale także mniej znane piosenki jak „Pierwszy sierpnia dzień krwawy”, „Świat cały śpi spokojnie” czy „Zawodzą dzwony w kościele”.


Było podniośle a czasem biesiadnie. Na wielki finał odśpiewano wspólnie krakowiaka – „Płynie Wisła Płynie”.

Starosta Danuta Krępa podziękowała wszystkim na koniec za liczny udział w tym niepodległościowym koncercie.