16°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1016 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
27 °C 26 °C 28 °C 25 °C 20 °C
15 °C 14 °C 15 °C 17 °C 15 °C
poniedziałek, 29 stycznia 2018 20:59

Blisko 300 artystów kolędowało dla Niepodległej podczas Noworocznego Koncertu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych, zorganizowanego przez Powiat Starachowicki wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury w ramach obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości. Mieszkańcy mogli posłuchać znanych i mniej znanych utworów świątecznych. Gwoździem programu był występ samorządowców powiatowych i gminnych, którzy zaśpiewali dla publiczności „Wśród nocnej ciszy”.

Koncert odbył się 27 stycznia w Starachowickim Centrum Kultury i tak jak poprzedni, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zgromadził tłumy, zarówno na scenie, jak i wśród publiczności.

Na zaproszenie starosty Danuty Krępy odpowiedziało ponad 20 zespołów, wśród których były zarówno chóry, zespoły muzyczne, przedstawiciele różnych placówek, ale także soliści oraz recytatorzy. 
- Cieszę się, że tak licznie stawili się państwo na naszym koncercie – mówiła podczas otwarcia starosta Danuta Krępa, przypominając o celu, dla którego się zgromadzili tj. Kolędowaniu dla Niepodległej.
- Kolędowanie to jedna z najmilszych i najpiękniejszych polskich tradycji, która nas łączy i zbliża. To dzięki niej zapominamy o wszystkich problemach i czujemy się znowu wspólnotą. Niech ten dzisiejszy wieczór zbliży nas wszystkich do siebie i przyniesie radość ze wspólnego kolędowania – powiedziała starosta.
Koncert poprowadzili: Agnieszka Piwarska-Lasek, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, i Stanisław Stanecki z Zespołu Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Starachowicach.
Na scenie zaprezentowali się: chórzyści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Starachowicach, Chór Kolorowe Nutki  z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Starachowicach, Chóry Kameralne: „Portamento” i „Kamerton” działające przy MDK, „Belcanto”, Nauczycielski Chór Concentus, Chór Gaude Mater, Męskie Towarzystwo Śpiewacze "Łaziory" przy Parafii P.W. Matki Boskiej Częstochowskiej, uczniowie z II i III LO, Szkoły Podstawowej nr 12, Zespołów Szkół Zawodowych nr 2 i 3 w Starachowicach, Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Gimnazjum STO, Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach, Teatr Daje Słowo działający przy Fundacji Nasze Zdrowie, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej zarówno w Starachowicach, jak i w Kałkowie – Godowie, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej, Ochotniczych Hufców Pracy, Młodzieżowego Domu Kultury, a także 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej i Hufca ZHP Starachowice.
Gwoździem programu był występ samorządowców (powiatowych i gminnych), którzy zaśpiewali dla gości „Wśród nocnej ciszy”.
Podczas wieczoru można było usłyszeć również takie utwory jak: „Pierwsza Gwiazda”, „Zaproszenie do szopki”, „Nadziei blask”, „Nad Betlejem w ciemną noc”, „Zawieja i beznadzieja”, „Nadziei blask”, „Bosy pastuszek”, „Kolędnicy, wędrownicy”, „W grudniowe noce”, „Już noc okrywa świat”, „Biała pastorałka”, „Raduj się świecie”. Nie zabrakło także tak znanych kolęd „Witaj Jezu ukochany”, „Gdy śliczna Panna”, „Cicha noc”. Na wielki finał wszyscy uczestnicy koncertu zaśpiewali wspólnie „Bóg się rodzi”.

- Nasi przodkowie także kolędowali. Kolędowali w różnych okresach naszej historii, w obozach powstańczych, na polanach partyzanckich, w więzieniach. Polskie kolędy zawsze były nośnikiem patriotyzmu, to w nich kryła się polskość. Śpiewając je zaświadczamy, że przynależymy do wolnego, dumnego narodu – mówił obecny podczas koncertu poseł Krzysztof Lipiec.

Na zakończenie starosta Danuta Krepa podziękowała wszystkim za obecność i pomoc w organizacji tego wyjątkowego koncertu.