22°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1012 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
21 °C 20 °C 21 °C 23 °C 23 °C
11 °C 11 °C 9 °C 10 °C 12 °C
wtorek, 8 maja 2018 09:44

Starosta Danuta Krępa wzięła udział w obchodach Święta Patrona, zorganizowanych przez Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach. Z tej właśnie okazji odbył się Piknik Historyczno – Militarny na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, a podczas niego wykład historyczny, prezentacja sprzętu wojskowego i projekcja filmu poświęconego mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi”.

Mjr Henryk Dobrzański pseud. „Hubal” – to właśnie jego postać wspominano  20 kwietnia br. podczas Święta Patrona Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach. Tym razem uroczystości odbyły się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie zamiast tradycyjnej akademii odbył się Piknik Historyczno- Militarny z udziałem uczniów i zaproszonych gości. Władze powiatu reprezentowała starosta Danuta Krępa, której towarzyszyli Członkowie Zarządu Powiatu: Monika Nowak i Andrzej Sendecki.


Obecny był również poseł Krzysztof Lipiec, który pogratulował szkole wybitnego patrona.
- To bardzo ważne abyśmy budując przyszłość mieli szacunek wobec historii, która jest nauczycielką życia. Takich postaw nam dzisiaj trzeba – mówił podczas uroczystości poseł K. Lipiec.

Starosta Danuta Krępa podkreślała, że dzięki takim ludziom jak „Hubal” nasza Ojczyzna odzyskała wolność.

- Dzisiaj Ojczyzna nie wymaga od nas takich poświęceń, ale wymaga patriotyzmu – mówiła starosta, apelując do uczniów aby wyrażali go swoją pracą, nauka oraz rozwojem.
- Życzę Wam, abyście byli Hubalami współczesnych czasów, abyście hołdowali wartościom które prezentował wasz wielki patron – mówiła starosta, dziękując dyrekcji za zorganizowanie tak pięknej uroczystości.
Podczas spotkania młodzież mogła wysłuchać prezentacji poświęconej Hubalowi, jaką przygotował na tę okoliczność Łukasz Ksyta, autor książki „Major Hubal. Historia prawdziwa”.

W programie znalazł się również występ „Małych wojaków” ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Stykowie, którzy prezentowali swoje talenty m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie i jednej z absolwentek, która przyjechała specjalnie aby zaśpiewać przed gości.


Imprezie towarzyszyły również inne atrakcje jak prezentacja sprzętu wojskowego, projekcja filmu historycznego pt. „Mjr Henryk Dobrzański Hubal”, wystawy historyczne, inscenizacje i wiele innych. Korzystając z okazji nagrodzono również zwycięzców konkursu wiedzy historycznej o Hubalu i partyzantach ziemi świętokrzyskiej. 


środa, 18 kwietnia 2018 15:08

25 maja w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzepinie odbędzie się podsumowanie konkursu plastycznego "Walka Polaków o niepodległość 1795-1918". Ogłoszenie wyników odbędzie się o godz. 10.55. Serdecznie zapraszamy.


środa, 18 kwietnia 2018 15:03

9 maja o godz. 12.00 w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci z odziału przedszkolnego i ich rodziców na wykonanie godła i flagi Polski. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną najlepsze prace.

 


środa, 18 kwietnia 2018 15:01

25 maja br. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbędzie się konkurs recytatorski "Kocham moją Ojczyznę". Zmagania rozpoczną się o godz. 12.30.

 


poniedziałek, 16 kwietnia 2018 11:34

22 kwietnia br. (niedziela) na placu przed siedzibą Nadleśnictwa Marcule odbędą się uroczystości, upamietniające 74. rocznicę rozbrojenia Niemieckiej Straży Leśnej w Marculach przez oddział Partyzancki gen. Antoniego Hedy-Szarego, pod patronatem Starosty Starachowickiego Danuty Krępy, Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Marculach oraz Urzędu Gminy Brody.

Program uroczystości:

12:45 – zbiórka pocztów sztandarowych na placu przed siedzibą Nadleśnictwa w Marculach
13:00 – Msza Święta polowa
14:00 – przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji przed pomniki
14:15 – złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przed pomnikami gen. Antoniego Hedy-Szarego, kpt. Antoniego Wyporka „Sępa" oraz por. Eugeniusza Flisa „Robura”
14:30 – spotkanie kombatanckie przy ognisku


piątek, 13 kwietnia 2018 09:43

Spotkanie z Pieśnią i Poezja Patriotyczną pod nazwą „Jej portret” odbyło się 12 kwietnia br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno –Wychowawczym w Starachowicach. Wzięła w nim udział Członek Zarządu Powiatu Monika Nowak.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie wraz z nauczycielami Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach przygotowali program artystyczny, podczas którego zaprezentowali wiersze oraz piosenki ukazujące piękno naszej ojczyzny. W uroczystości uczestniczyli Członek Zarządu Powiatu Monika Nowak, a także przedstawiciele prasy, rodzice oraz  nauczyciele. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.

Informacja i zdjęcia: SOSW Starachowice
 


wtorek, 10 kwietnia 2018 11:55

12 kwietnia br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Starachowicach odbędzie się spotkanie z poezją i pieśnią patriotyczną "Jej Portret", w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie wraz z nauczycielami placówki zaprezentują wiersze i pieśni o charakterze patriotycznym. Po uroczystości zaplanowano słodki poczęstunek.

 


poniedziałek, 9 kwietnia 2018 12:40

Starosta Danuta Krępa uczestniczyła w otwarciu XVIII Powiatowego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę", jaki odbył się 6 kwietnia w Starachowickim Centrum Kultury. Impreza organizowana jest nieprzerwanie od 2001 r. przez Akcję Katolicką działającą przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów z naszego powiatu. W tym roku miała ona wyjątkowy charakter z uwagi na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Rokrocznie udział w konkursie biorą przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. Jego inicjatorem jest Akcja Katolicka przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach, która organizuje go nieprzerwanie od 18 lat, by wzbudzać i pogłębiać wśród młodych miłość do Ojczyzny, a także świadomość i tożsamość narodową.
- Wierzymy, że konkursy takie jak te spowodują zasiew polskości w ich duszach i  umysłach, a w przyszłości zaowocują wzrostem miłości do Ojczyzny, poczucia dumy z bycia Polakiem, pogłębieniem świadomości i tożsamości narodowej. Jest to budowanie duchowych fundamentów dla lepszej przyszłości naszej Ojczyzny – mówił Marek Pastuszka, szef Akcji Katolickiej przy parafii NSJ w Starachowicach, który prowadził konkurs.

Ksiądz Artur Lech, proboszcz parafii NSJ w Starachowicach zwrócił natomiast uwagę na szczególny charakter tegorocznej edycji konkursu, związanej z obchodami 100 –lecia odzyskania niepodległości.
- Uświadamia nam to, że Ojczyzna jest darem, który został wysłużony przez wiele pokoleń Polaków, nie tylko orężem, ale też pieśnią oraz poezją, które podtrzymywały ducha narodu, przekazywały miłość do Ojczyzny – mówił ksiądz A. Lech.
A właśnie pieśni oraz poezja królowały w piątek na scenie. Starosta Danuta Krępa, która przysłuchiwała się przesłuchaniom, była pod dużym wrażeniem ogromnego zaangażowania oraz talentu uczniów.

- Obyście znajdywali satysfakcje w pozwaniu historii własnej Ojczyzny i zawsze byli dumni z tego, że jesteście Polakami – mówiła podczas otwarcia.

Miała także przyjemność wręczyć nagrody najlepszym z najmłodszych recytatorów.

A oto, jak przedstawiały się wyniki konkursu:
POEZJA  PATRIOTYCZNA:
Przedszkola:     
1.Wiktor Orczyk  - PSP w Pawłowie
2.Nina Płusa  - PM nr 14 w Starachowicach
3.Filip  Franecki  - PP w Mircu
Szkoły Podstawowe  - klasy  I-IV:
1.Elżbieta Bujnowska  - SP  nr 6 w Starachowicach
2.Milena Kończak  - PSP w Pawłowie
3.Mateusz Wójcik  - SP w Małyszynie
Szkoły Podstawowe  - klasy  V  -  VIII:
1. Izabela Gąsior  - SP nr 9 w Starachowicach
2. Piotr Franczyk  - SP w Małyszynie
3. Paulina  Śpiewak  -  SP w Małyszynie                 
Szkoły ponadpodstawowe:
1.Monika  Duś  - SP w Mircu
2.Julia Dziubińska  - I  LO  w Starachowicach
3.Kinga  Kelner  - ZSZ nr 1  w Starachowicach
PIEŚŃ PATRIOTYCZNA:
SOLIŚCI:
Przedszkola:
1.Laura  Gleba  - SP w Pawłowie
2.Pola  Szcześnik  - PM nr 10 w  Starachowicach
3.Wiktoria Bartos  -  SP nr 9 w Starachowicach
Szkoły Podstawowe  - klasy I – IV:
1. Roksana Jopek  - SP nr 9 w Starachowicach
2. Wiktoria  Lefek  - PSP w Rzepinie
3. Magdalena Głowacka  - PSP w Chybicach
Szkoły Podstawowe  - klasy  V – VIII:
1. Szczepan Grzesik  - PSP  w  Radkowicach
2. Wiktoria Nowak  -  PSP W Pawłowie
3.Marcelina  Sikora  - PSP w Radkowicach
Szkoły ponadpodstawowe:
1.Weronika Styk  - PSP w Rzepinie
2.Marta  Miller  - ZS-P  w Krynkach
3.Karolina Cioroch  - PSP w Rzepinie
ZESPOŁY:
Przedszkola:
1.Zespół wokalny  -  PSP  w Pawłowie
2.Chór „Kolorowe nutki”  - PM …  w Starachowicach
Szkoły Podstawowe  - klasy  I – IV:
1.Trio wokalne „Smyki”  -  PSP w Rzepinie
2. Zespół „Cantabile”  - PSP w Pawłowie
3.Zespół wokalny „Kropeczki”  - MDK  w Starachowicach
Szkoły Podstawowe – klasy  V – VIII:
1.Zespół wokalny  „Mali wojacy”  -  ZPO w Stykowie
2.Zespół wokalny  - SP nr 1 w Starachowicach
3.Duet: Zuzanna Wrona  i  Jagoda Orczyk  -  PSP w Rzepinie
Szkoły ponadpodstawowe:
1.Chór „Violino”  - PSP w Rzepinie
2.Zespół wokalny  - II  LO w Starachowicach
3.Duet: Karolina Cioroch i Weronika Styk  - PSP w Rzepinie
XVIII Powiatowy Konkurs Pieśni i Poezji „Kocham moją Ojczyznę” był jednocześnie etapem regionalnym XV Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji „Kocham moją Ojczyznę”. A oznacza, że jego laureaci wystąpią na finałowych przesłuchaniach diecezjalnych, jakie odbędą się wkrótce Radomiu.


środa, 4 kwietnia 2018 15:14

2 czerwca wyruszy Częstochowska Pielgrzymka Rodzin z terenu Gminy Brody. Będzie to "Forum Trzeźwości" pod hasłem "Dla Ojczyzny i Rodziny żyć w trzeźwości". Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Profilaktyczno - Społeczne "Rodzina".

 


środa, 4 kwietnia 2018 15:06

19 maja na boiskach Centrum Rekreacji i Sportu w Brodach rozegrany zostanie Gminny Turniej Piłki Nożnej z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W rywalizacji wezmą udział drużyny dziecięce i młodzieżowe, niewykluczone że także spoza Gminy Brody.