Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 2 sierpnia 2018 15:14

Centrum Twórczości Ludowej w Osinach, ale też inne tego rodzaju placówki w naszym powiecie stoją przed szansą pozyskania pieniędzy na wszelkiego rodzaju działania z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej. Stwarza je program „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”, o czym mówili na konferencji: poseł Krzysztof Lipiec, starosta Danuta Krępa i radny województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś, zapowiadając swe wsparcie podczas aplikowania o środki.

Program EtnoPolska jest odpowiedzią na potrzeby Polski lokalnej, ale też wszystkich środowisk, które promują na co dzień polską kulturę ludową i narodowe tradycje. Ma on na celu tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. Chodzi o docenienie oraz upowszechnienie wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze zwłaszcza tych społeczności, które są oddalone od dużych ośrodków życia kulturalnego.

- Rząd, będąc wiernym przesłaniu „Z tradycją w przyszłość”, występuje z inicjatywą skierowaną do małych miejscowości, takie jak Osiny i wszystkich, którzy pielęgnują dziedzictwo narodowe, związane zwłaszcza ze sztuką ludową – mówił na konferencji w Centrum Twórczości Ludowej w Osinach poseł  Krzysztof Lipiec. Podkreślał, że tylko dzięki funkcjonowaniu takich ośrodków jak ten w Osinach, zespołów folklorystycznych i regionalnych, kultywowane są polskie tradycyjne, stanowiące podstawę budowy aktywnych społeczeństw.

Wątpliwości co do ich roli nie ma także starosta Danuta Krępa, która jest przekonana o ich ogromnym znaczeniu w kształtowaniu wartości i budowaniu więzi pomiędzy młodymi ludźmi a miejscem, w którym mieszkają.

- Wiem, że społeczność lokalna w Mircu jest bardzo aktywna. To miejsce ma duże szanse na rozwój – stwierdziła na konferencji starosta, życząc placówce wspaniałego rozwoju i deklarując swe wsparcie podczas aplikowania o środki.
Obecny na konferencji Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś zwrócił uwagę, że Powiat Starachowicki jest bardzo bogaty w tego rodzaju inicjatywy, w czym duża zasługa samorządów, ale i ludzi, którzy – jak widać na przykładzie gminy Mirzec - chcą kultywować tradycję oraz dziedzictwo narodowe.


Z pomocą Państwa będzie to teraz łatwiejsze. Minimalna kwota dofinansowania, jaką będą mogły uzyskać w ramach programu organizacje pozarządowe oraz samorządowe instytucje kultury, to 10 tys. zł a maksymalna 200 tys. zł. Wsparcie w tym roku mogą otrzymać tylko projekty tzw. miękkie. Program obejmuje bardzo szeroki zakres działań, m.in. wydarzenie kulturalne: kursy, szkolenia, spotkania, warsztaty, plenery, wystawy, konkursy, przeglądy, festiwale, koncerty, happeningi, spektakle, rekonstrukcje historyczne; działania edukacyjne i animacyjne; filmy, nagrania, wydawnictwa; projekty interdyscyplinarne. Nabór wniosków już ruszył, ma potrwać do 20 sierpnia br. Realizacja zadań miałaby się odbywać od 30 września do 20 listopada br.