17°C

Niewielkie zachmurzenie
Ciśnienie 1028 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
26 °C 27 °C 29 °C 29 °C 29 °C
12 °C 14 °C 15 °C 16 °C 17 °C
poniedziałek, 17 września 2018 20:16

Za nami największe wydarzenie kosmiczno – robotyczne na świecie. European Rover Challenge, którego współorganizatorem był Powiat Starachowicki przyciągnął do Starachowic ponad 400 konstruktorów z 6 kontynentów, wybitne ikony światowej astronautyki, a także przedstawicieli świata nauki i świata biznesu. Przez trzy dni byliśmy w centrum kosmosu.

Od 14 do 16 września br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbywały się międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, organizowane przez Europejską Fundację Kosmiczną wspólnie z Powiatem Starachowickim, Specjalną Strefą Ekonomiczną Starachowice, Muzeum Przyrody i Techniki, a także Mars Society Poland. 35 zespołów z 20 krajów świata rywalizowało o dołączenie do grona  profesjonalistów z NASA, pracujących przy symulacji misji na Marsa. Mieli oni do zaliczenia cztery konkurencje, odtwarzające realne wyzwania na misjach marsjańskich. Był to nie tylko test umiejętności konstruktorskich, ale również sprawdzian z obsługi maszyn i zgrania w zespole. Oprócz studentów, biorących udział w zawodach, do  Starachowic zjechali specjaliści z zakresu mechatroniki, robotyki, informatyki, fizyki, automatyki i nawigacji z całego świata. Bo kosmos, co podkreślano, coraz częściej „dotyka” Ziemi.

Ze Starachowic w kosmos

Starosta Danuta Krępa przekonywała podczas otwarcia, że w naszym powiecie drzemie wielki potencjał.
-Dzisiaj automatyka i robotyka wchodzą bardzo głęboko w różne gałęzie naszego przemysłu, a wielu przedsiębiorców podejmuje działania w branży kosmicznej. To wyjątkowe wydarzenie, to przykład tego, że Starachowice otwierają się na nowoczesne technologie. Chcemy aby biznesmeni przedsiębiorcy postrzegali powiat starachowicki jako ten, w którym można inwestować – mówiła starosta.
Obecny podczas otwarcia poseł Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę, że zawsze mieliśmy dobre tradycje przemysłowe, które uświetniały polską gospodarkę.
- Mam przekonanie, że to dzisiejsze wydarzenie, to nowe otwarcie dla Starachowic. Dzisiaj idziemy stąd w kosmos – mówił parlamentarzysta, przypominając że polska ma swoją strategię kosmiczną, w którą nasz powiat wpisuje się doskonale. List na okoliczność zawodów wystosowała też wicepremier Beata Szydło. Gratulowała w nim organizacji imprezy i życzyła powodzenia biorącym w niej zawodnikom.
Jednym z gości specjalnych był Tim Peak – pierwszy brytyjski astronauta, który pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a który podczas zawodów spotkał się z publiczności i opowiadał o tym co robi w ośrodku szkolenia astronautów w ESA.
Nie lada atrakcją były konkurencje dla publiczności, tej młodszej  oraz tej starszej, rozgrywane w sobotę. Uczestnicy sterując zdalnie małym robotem ziemskim musieli pokonać tor z przeszkodami. W przypadku dzieci był to slalom oraz mecz w piłkę z wykorzystaniem skribotów – tj. małych robotów edukacyjnych. Mogli wziąć również udział w rozgrywkach organizowanych przez Austriackie Forum Kosmiczne.

Pokazy, warsztaty, rywalizacje

Ważną częścią imprezy była Strefa Pokazów Naukowo – Technologicznych, wypełniona po brzegi pokazami, warsztatami, wykładami oraz prezentacjami, przybliżającymi kosmos i pokazującymi korzyści z jego eksploracji. W sobotę odwiedzający mogli wziąć udział w wykładach m.in.dr Roberta Zubrina – założyciela Mars Society oraz Artemisa Westenberga – dyrektora Explore Marc  Inc.
Przez cały czas trwania imprezy odbywały się prezentacje robotów wyścigowych, warsztaty budowania rakiet kosmicznych, a także wystawa MARS 2030 – projekt mieszkalnej bazy kosmicznej, do której można było wejść i poczuć się jak astronauta. Listę atrakcji dopełniały pokazy samo parkującego samochodu, loty na symulatorze dronów i prezentacje okularów VR.
Rywalizacjom robotów przyglądało się jury, trzynastu inżynierów i geologów planetarnych z wiodących firm polskiego oraz światowego sektora kosmicznego śledziło każdy ruch robotów na polu marsjańskim. Rozstrzygniecie wyników odbyło się w niedzielę, z udziałem gościa specjalnego, wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego,  który wspólnie z ministrami: przedsiębiorczości i technologii, a także cyfryzacji, sprawował kuratelę nad wydarzeniem.
Podkreślał w swym wystąpieniu, że ma ono dla Polski szczególny charakter z uwagi na realizowany plan przebudowy polskiej gospodarki.
- Zależy nam za zbudowaniu pomostu pomiędzy światem nauki i światem gospodarki. Polska kilka lat temu weszła na ścieżkę intensywnego rozwoju przemysłu,  także kosmicznego. Mamy już kilkadziesiąt intensywnie rozwijających się firm. Mam nadzieję, że to wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń, a podbój kosmosu będzie przebiegał w sposób jak najbardziej pokojowy –powiedział wicepremier J. Gowin.

Świętokrzyskie górą

Zwycięzcą tegorocznych zawodów został zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. Skonstruowany przez kielczan robot został oficjalnym łazikiem misji AMADEE-2020, organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na Półwyspie Arabskim w 2020 roku. Członkowie zespołu zostaną włączeni w pełny cykl misji terenowych w symulacji Marsa. Nagrodę główną wręczył im Willibald Stumptner – dyrektor Austriackiego Forum Kosmicznego, odpowiedzialny za misję AMADEE-2020. Na miejscu drugim na podium stanęli zawodnicy z Łodzi (Raptors z Politechniki Łódzkiej). Trzecie należało natomiast do kanadyjskiej drużyny Robotics for Space Exploration z Uniwersytetu w Toronto. Wręczono też wyróżnienie specjalne, które powędrowało do czeskiej RoverOva z Uniwersytetu w Ostrawie – drużyny, debiutanta na tegorocznym European Rover Challenge. Drużyny, które stanęły na podium otrzymały również nagrody pieniężne i rzeczowe.
- Bardzo się cieszę, że w naszym powiecie mogło odbyć się wydarzenie o tak dużym znaczeniu dla naszego miasta, województwa i kraju – mówiła podczas ceremonii zamknięcia starosta Danuta Krępa, dziękując wszystkim zaangażowanym w jego organizację, a nade wszystko zawodnikom, których zaprosiła do Starachowic na kolejną edycję imprezy.