Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 14 listopada 2018 10:00

Wernisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej pt. Biało – Czerwona, msza święta w intencji Ojczyzny, przemarsz pod Pomnik Niepodległości, Bieg Stulecia, Koncert „Śpiewamy i Tańczymy dla Niepodległej” i wreszcie seans filmowy  - tak w dużym skrócie wyglądały historyczne już obchody 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowane przez Starostę Danutę Krępę i Prezydenta Marka Materka. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Radosne świętowania 100. urodzin Niepodległej rozpoczęliśmy już 10 listopada br. od wernisażu pokonkursowej wystawy fotograficznej pt. Biało – Czerwona. Impreza odbyła się w Starachowickim Centrum Kultury i zgromadziła uczestników ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Biało - Czerwona”, organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Starachowicach pod patronatem Starosty Danuty Krępy. Miał on na celu szerokie włączenie mieszkańców w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wzmocnienie więzi łączących nas z krajem oraz promocję fotografii, jako narzędzia pokazującego emocje. Uczestnicy zaprezentowali bardzo różne podejście do tematu. Na konkurs wpłynęło ponad 40 prac, autorstwa 13 osób. I tak, I nagrodę w wysokości 300zł jury przyznało Michałowi Surmie za fotografię  „Partyzancka droga”. II nagrodę w wysokości 200 zł otrzymał Piotr Skrzypek za zdjęcie z zestawu „Upływ czasu”. III miejsce oraz 100 zł zdobyła Dorota Jabłońska za zdjęcie „W biało – czerwonym lustrze”. Jury postanowiło przyznać też wyróżnienie – nagrodę książkową Anecie Ślęzak za zdjęcie „Napięta” z cyklu „Nastrojowa”. Nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczyli zwycięzcom: starosta Danuta Krępa oraz zastępca Prezydenta Starachowic Jerzy Miśkiewicz. Wernisaż uświetnił krótki występ chóru Portamento, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury.


11 listopada – uroczystości w kościele, pod Pomnikiem Niepodległości i Bieg Niepodległości


Główne obchody odbyły się jednak w niedzielę, 11 listopada. Rozpoczęła je uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach. Jej podniosły charakter podkreślała obecność przybyłych licznie pocztów i pododdziałów klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Nabożeństwo odprawili wspólnie ks. Marek Bartosiński, proboszcz parafii oraz ks. Kan. Tadeusz Czyż, długoletni proboszcz parafii pw. Św. Trójcy, a zarazem honorowy obywatel Starachowic  zaproszony przez starostę do Honorowego Komitetu Obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, który wygłosił okolicznościową homilię. Nakreślił w niej drogę, jaką przeszła Ojczyzna by móc się cieszyć znowu wolnością.  Z kolei ksiądz Marek Bartosiński podkreślał, że „Polska ma prawo do miłości szczególnej” i jako matka zasługuje na nasz szacunek.

Po  nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie wspólnie  z chórami Portamento i Kamerton odśpiewali hymn państwowy.


Nim rozpoczęły się jednak dalsze uroczystości starosta Danuta Krępa wspólnie z prezydentem Markiem Materkiem uroczyście otworzyła Bieg Niepodległości, w którym wystartowało ponad 300 biegaczy z całej Polski.


Gdy zawodnicy mierzyli się z dystansami: 1918 m i 10 km, pod pomnikiem Niepodległości  odbywały się dalsze uroczystości z udziałem władz, przedstawicieli służb mundurowych, organizacji kombatanckich, harcerzy, uczniów oraz mieszkańców. W oficjalnych przemówieniach podkreślano wartość niepodległości. Poseł Krzysztof Lipiec odczytał list, jaki na tę okoliczność skierował do nas Marszałek Sejmu RP Marszałek Kuchciński, życząc by obchody narodowego święta niepodległości były czasem radości i jednoczyły mieszkańców powiatu starachowickiego w poczuciu dumy z naszej pięknej historii i patriotycznej tradycji.


Z kolei starosta Danuta Krępa odczytała list od Wicepremier Beaty Szydło, przypominając o dzielnych rodakach których odważne działania przyczyniły się do odbudowy państwa polskiego, ale też o tych, którzy przez lata wychowywali kolejne pokolenia do wolności oraz poczucia odpowiedzialności za przyszłość Rzeczypospolitej.


„To dzięki nim w uciemiężonym narodzie nie zginął duch walki. W polskich rodzinach pielęgnowane było wspomnienie o chlubnych wydarzeniach z naszych dziejów. Bo zanim w 1918 r. odzyskaliśmy suwerenność przez dekady Polacy walczyli z najeźdźcami. Napędzani byli pragnieniem odzyskania niezależności dla umiłowanej Ojczyzny. Jesteśmy ich spadkobiercami. Wiernie strzeżmy ich dziedzictwa oraz pamięci o bohaterstwie i zasługach dla kraju”- czytała starosta, podkreślając  za premier B. Szydło, że dzięki ich męstwu i waleczności możemy cieszyć się dziś wolną Polską.
Z okolicznościowym przemówieniem wystąpił także Prezydent Marek Materek.

Z kolei Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Walendzik odczytał na wstępie Rezolucję przyjętą przez Radę Miejską z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Po zakończeniu przemówień odbyło się tradycyjnie złożenie wiązanek i zniczy, które przerwano o godz. 12.00 by odśpiewać raz jeszcze Mazurek Dąbrowskiego, włączając się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty” z udziałem chórzystów.


„Śpiewaliśmy i Tańczyliśmy dla Niepodległej”


O godz. 16.w Starachowickim Centrum Kultury rozpoczął się koncert „Śpiewamy i Tańczymy dla Niepodległej” z udziałem artystów z całego powiatu. Gości witali wspólnie starosta Danuta Krępa oraz prezydent Marek Materek. Na scenie zaprezentowali się soliści  i zespoły z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach oraz Starachowickiego Centrum Kultury, artyści z Teatru Muzycznego nad Kamienną „Starachowianie”, z Zespołu Ziemi Mirzeckiej, Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Kukułeczka”, Szkoły Tańca MiM, chóru „Kolorowe Nutki” z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Starachowicach oraz Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Łaziory”. Repertuar był mocno zróżnicowany, począwszy od pieśni żołnierskich i patriotycznych, poprzez ludowe, a na rozrywkowych skończywszy. Goście mogli usłyszeć piosenki z lat 20/30 tych, ale także 60, 70 –tych czy 80-tych, zgodnie z hasłem przewodnim koncertu „Z piosenką przez dekady”.  Atmosfera niepowtarzalnego jubileuszu udzieliła się wielu mieszkańcom, którzy szczelnie wypełnili widownię Starachowickiego Centrum Kultury i chętnie śpiewali. Każdy na wejściu otrzymał śpiewnik, a w im teksty wszystkich wykonywanych tego wieczoru piosenek. Na zakończenie ze sceny popłynęły zbiorowe życzenia „100 lat” - tym razem dla, oby zawsze, wolnej Polski.
Na do widzenia czekały na wszystkich słodkie prezenty – urodzinowe pączki.
Wieczór zakończyła projekcja filmu „Nie lubię poniedziałku”, która z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości, była darmowa dla wszystkich mieszkańców.