Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 17 grudnia 2018 10:07

Dobiegła końca realizacja projektu „Stulecie nieoczywiste”, którym od blisko roku żyło Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach. Jego podsumowanie z uroczystą prezentacją publikacji o takim samym tytule odbyło się 14 grudnia br. z udziałem wszystkich zaangażowanych podmiotów. Uczestniczył w nim również wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

Projekt realizowany był w ramach rządowego programu wieloletniego „Niepodległa”. Został sfinansowany w całości z dotacji celowej z budżetu Powiatu Starachowickiego. Miał on na celu zachęcenie młodzieży do poznania historii swej okolicy, ale też osób, które wpisały się swoim życiem i działaniami w kroniki naszych miast i miasteczek. Służył temu m.in. konkurs historyczny „Niepodległa - tak ją czuję” dla dzieci i młodzieży ze szkół powiatu starachowickiego, na który wpłynęły 33 prace. Wśród bohaterów, prezentowanych przez młodzież znalazły się nazwiska osób znanych powszechnie, jak generała Hedy „Szarego”, ale także postaci nieoczywistych, jak prof. Wandy Pomianowskiej, związanej z gminą Pawłów, ks. infułata Czesława Wali - twórcy Sanktuarium w Kałkowie-Godowie, prałata Franciszka Szczykutowicza czy Aleksandry  Rosy, mieszkanki gm. Mirzec, która podczas okupacji pomagała partyzantom, za co trafiła do obozu koncentracyjnego. I właśnie one zasługiwały na podkreślenie.


- „Dzieje Ojczyzny, tworzone są przez każdego jej syna i każdą córkę od tysiąca lat — i w tym pokoleniu, i w przyszłych — choćby to był człowiek bezimienny i nieznany”, powiedział podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski św. Jan Paweł II. Ale dzięki uczestnikom projektu „Stulecie nieoczywiste” wielu z tych nieznanych i bezimiennych z naszego Powiatu, zaistniało wreszcie publicznie. I za to niezmiernie dziękuję zarówno pomysłodawcom, jak i uczestnikom projektu – mówił wicestarosta Dariusz Dąbrowski. - Jestem przekonany, że to dopiero początek. Życzyłbym sobie i Państwu, kolejnych publikacji które pokazałyby zwykłych, a zarazem niezwykłych bohaterów z naszego Powiatu. Bo przecież, gdyby dobrze się zastanowić, pewnie można by znaleźć ich dużo więcej, do czego Państwa gorąco zachęcam! – dodał na koniec.


W imieniu władz powiatowych wicestarosta podziękował za udział w projekcie przedstawicielom wszystkich pięciu gmin.


Materiał pokonkursowy został zebrany w całość, jako publikacja podsumowująca obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Otrzymali ją wszyscy uczestniczy projektu.


Uzupełnieniem do niej jest mobilna wystawa, któąa można było oglądać podczas podsumowania projektu, i która będzie prezentowana przez kolejne miesiące 2019 roku w każdej gminie powiatu starachowickiego. Od 20 stycznia 2019 r. można ją będzie oglądać w gminie Wąchock, do czego gorąco zachęcamy.