-0°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1023 hPa


niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek
3 °C 5 °C 6 °C 5 °C 4 °C
-2 °C -1 °C -2 °C 1 °C 1 °C
środa, 7 sierpnia 2019 15:00

Zaczęło się odliczanie przed 5. LEGENDĄ STARa, zlotem pojazdów zabytkowych organizowanym przez Powiat Starachowicki przy współudziale Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach, starachowickiej delegatury Kieleckiego Automobilklubu oraz kieleckiego Stowarzyszenia SHL Historia i Fakty. Tegoroczna impreza trwać będzie  2 dni, rozpocznie się 31 sierpnia (sobota), natomiast zakończy 1 września (niedziela). Szczegóły prezentujemy poniżej.

Tak jak co roku, zapraszamy do Starachowic załogi pojazdów zabytkowych ze swoimi maszynami, ze szczególnym uwzględnieniem STARów. W Zlocie mogą brać udział właściciele i użytkownicy pojazdów (motocykle, motorowery, skutery i samochody) wyprodukowanych przed 1994 r. Udział w imprezie jest całkowicie bezpłatny!
Impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy zwiększająca się liczba uczestników. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ok. 120 załóg motocykli, samochodów osobowych i ciężarowych. Liczymy, że tym razem padnie kolejny rekord.

PROGRAM  5. LEGENDY STARa

Sobota, 31.08

8:30 – 9:30 - rejestracja uczestników w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach; wjazd od ul. Wielkopiecowej, wejście piesze od ul. Marszałka Piłsudskiego 95

10:00 – otwarcie zlotu,

10:15 - start I etapu do Wąchocka – przejazd wg mapy - na parking przy Pomniku Sołtysa :-)

 • konkurs „superretro” o nagrodę Burmistrza Wąchocka (na najstarszy pojazd) w kategoriach: ciężarówki, samochody osobowe i motocykle.

12:30 - start II etapu do mety pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Starachowicach wg mapy

13:30 - parking przed Starostwem

 • próba „wolnej jazdy” w kategoriach: ciężarówki, samochody osobowe i motocykle z podziałem na pojazdy z dawnych „KDL” (kraje tzw. demokracji ludowej) i pojazdy z pozostałej części świata. -prezentacja pojazdów,
 • konkurs wiedzy o motoryzacji,
 • konkurs elegancji na najbardziej elegancki pojazd ze stylowo dopasowaną załogą - w kat. ciężarówki, samochody osobowe i motocykle,

        /możliwość nabycia posiłku z kuchni polowej przy zabytkowym Starze /

16:00 – Konferencja w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki

 • Seminarium: Pojazdy z misją
 • Wieczór wspomnień: „Ryszard Mikurda – Legenda Świętokrzyskiej Motoryzacji”

18:30/19:00 – impreza towarzysząca: VIII Blues pod Piecem – festiwal bluesowy na terenie Muzeum z udziałem m.in. Martyny Jakubowicz,  na placu muzealnym piknik, ognisko, grill.
/Noclegi uczestników we własnym zakresie – dla uczestników zlotu zarezerwowaliśmy hostel Klubu Strzeleckiego Świt w Starachowicach/

 

Niedziela, 01.09

10:00 – przejazd do m. Mirzec,

 • prezentacja pojazdów na parkingu centralnym w Mircu
 • próba czasowa (0,9 km) o puchar Wójta Mirca w kategoriach: ciężarówki, samochody osobowe i motocykle z podziałem na pojazdy z dawnych „KDL” (kraje tzw.demokracji ludowej) i pojazdy z pozostałej części świata.

12:30 – wyjazd do Starachowic,

13:00 – parking CH Galardia

 • konkursy sprawnościowe: slalom, hamowanie,
 • prezentacja pojazdów,
 • dekoracja zwycięzców konkursów.

15:00 - zakończenie Zlotu.

***

W celu sprawnej organizacji i zapewnienia jak największego bezpieczeństwa, wymagane jest zgłoszenie uczestnictwa. Należy wypełnić załączony interaktywny formularzi odesłać go na e-mail: legendastara@powiat.starachowice.pl, pocztą na adres: Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Zespół ds. Kultury i Promocji, ul. Wł. Borkowskiego 4, pok. 310, lud dostarczyć osobiście. W wyjątkowych przypadkach dopuszczamy możliwość zgłoszeń telefonicznych pod nr. tel. 41 276 09 42. W odpowiedzi potwierdzimy przyjęcie zgłoszenia.

Załogi zainteresowane w udziałem w Konkursie Elegancji muszą obowiązkowo wypełnić formularz, w którym szczegółowo opiszą swój pojazd. Przypominamy o stylowym ubiorze załóg. Będzie on także punktowany podczas konkursu!