16°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1016 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
27 °C 26 °C 28 °C 25 °C 20 °C
15 °C 14 °C 15 °C 17 °C 15 °C
piątek, 17 kwietnia 2020 12:51

Powiat Starachowicki zakupił 40 laptopów, które mają wspomagać uczniów szkół powiatowych w zdalnym kształceniu. Komputery zostały już przekazane do szkół, skąd będzie mogła wypożyczać je młodzież.

Zakup urządzeń możliwy był dzięki udziałowi Powiatu w ministerialnym programie „Zdalna Szkoła”. Miał on na celu eliminowanie terytorialnych różnic w możliwościach dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach. Projekt umożliwiał samorządom zakup komputerów i tabletów do szkół przy zerowym wkładzie własnym. Całość finansowana jest bowiem z budżetu z Unii Europejskiej, dokładnie z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020. Wysokość wsparcia dla poszczególnych samorządów uzależniono od liczby uczniów w prowadzonych placówkach.

Powiat Starachowicki pozyskał 100 tys. zł (maksymalna kwota możliwej do uzyskania dotacji), które pozwoliły na zakup czterdziestu 15 calowych laptopów z procesorem intel core i5, pamięcią RAM 8GB, dyskiem twardym SSD 256GB i kamerą.

16 kwietnia br. komputery dotarły do Starachowic.


Zostały przekazane do szkół powiatowych (liceów, zespołów szkół zawodowych i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego), skąd będą je mogli wypożyczać uczniowie. Sprzęt będzie służył realizacji zdalnego kształcenia, wspomagając tych uczniów, którzy nie mają wystarczającego dostępu do tego rodzaju urządzeń w domu.  

- Bez wątpienia jest to istotne wsparcie edukacji w dobie pandemii, chociaż potrzeby zgłoszone przez szkoły były o wiele większe. Opiewały na kwotę pięciokrotnie wyższą od pozyskanej – informuje wicestarosta Dariusz Dąbrowski. - Musimy pamiętać, że w szkołach prowadzonych przez powiat uczy się 3319 uczniów. Pomoc trafi więc do tych uczniów, którzy jej najbardziej potrzebują.