22°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1012 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
21 °C 20 °C 21 °C 23 °C 23 °C
11 °C 11 °C 9 °C 10 °C 12 °C
poniedziałek, 4 maja 2020 14:38

Władze powiatu uczciły 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z powodu pandemii koronawirusa uroczystość miała inną oprawę niż zwykle. Mieszkańcy uczestniczyli w niej za pośrednictwem internetu, a składanie wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości odbywało się indywidualnie.

Starosta Piotr Babicki wspólnie z przewodniczącą Bożeną Wrona uczestniczył w obchodach 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ich głównym elementem była uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach. Nabożeństwo transmitowano na żywo w internecie, dając w ten sposób możliwość mieszkańcom uczestnictwa w obchodach. Z uwagi na obostrzenia w kościele nie mogło przebywać więcej niż 70 osób. Po raz pierwszy w uroczystości nie wzięły udziału poczty sztandarowe. Mszy świętej przewodził ksiądz Marek Bartosiński, proboszcz parafii Wszystkich Świętych, natomiast kazanie wygłosił ksiądz Piotr Kszczot. Władze miejskie reprezentowali: prezydent Marek Materek i zastępca prezydenta ds. społecznych Aneta Nasternak. Obecna była też poseł Agata Wojtyszek.

Składanie wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości możliwe było indywidualnie przez cały dzień trwania obchodów. Delegacje władz miejskich i powiatowych złożyły kwiaty jeszcze przed rozpoczęciem mszy świętej.