22°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1012 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
21 °C 20 °C 21 °C 23 °C 23 °C
11 °C 11 °C 9 °C 10 °C 12 °C
poniedziałek, 1 czerwca 2020 09:56

Ruszyły prace przy remoncie torowiska Starachowickiej Kolejki Wąskotorowej na odcinku Iłża – Macule. Do 15 czerwca br. odnowiony zostanie także odcinek Starachowice – Lipie. Umożliwi to uruchomienie ruchu turystycznego na obydwu odcinkach.

Powiat Starachowicki administruje Starachowicką Koleją Wąskotorową od 2003 r. W 2004 r. uruchomiony został odcinek Starachowice – Lipiec, a 3 lata później - trasa Iłża – Marcule. Przez cały ten czas Powiat pozyskiwał tabor i wyposażenie niezbędne do prowadzenia ruchu. W roku ubiegłym kolejka przewiozła tylko 1460 pasażerów na odcinku Iłża – Marcule, gdyż  na skutek awarii torowiska,  10 czerwca 2019 r. zaprzestała swojego kursowania. Mimo wielokrotnych prób znalezienia wykonawcy remontu, udało się to dopiero w tym roku. 20 maja br. Zarząd Powiatu w Starachowicach podpisał umowę z firmą POLTOR z Gorzowa Wielkopolskiego. Wykonawca od razu przystąpił do prac. Obejmują one wymianę podkładów i szyn,  likwidację osuwisk, podbicie torów i uzupełnienie ich  tłuczniem na odcinku ok.700 m na trasie Starachowice – Lipie i na odcinku 500 m na trasie Iłża – Marcule. Ich koszt to ponad 139 tys. zł.

Prace remontowe wspomaga także Gmina Iłża, która zadeklarowała wykonanie remontu fragmentu torowiska, parkingu, układu torowego na stacji Iłża i stacjonujących tam wagonów.

Do 15 czerwca br. prace powinny się już zakończyć . Po tym terminie planowane jest uruchomienie ruchu turystycznego na obydwu odcinkach tj. Starachowice – Lipie i Iłża – Marcule.

Jesienią bieżącego roku wykonawca obwodnicy drogowej Iłży zamierza oddać do użytku nowy odcinek torów, który powstanie w związku z realizowaną inwestycją drogową. Powiat przejmie  materiały pochodzące z rozbiórki starego torowiska o długości ok. 2 km. Będą one  wbudowywane od Marcul w kierunku Starachowic, co przybliży nas do uruchomienia ruchu turystycznego na całym odcinku, od Starachowic do Iłży.