15°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1017 hPa


piątek sobota niedziela poniedziałek wtorek
16 °C 16 °C 15 °C 15 °C 17 °C
9 °C 9 °C 7 °C 7 °C 9 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 5 października 2020 16:19

Wyjątkowy koncert fortepianowy, który rozpoczął cykl koncertów w ramach 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, odbył się  3 października br. w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach. Była to prawdziwa uczta dla melomanów.

Impreza  organizowana jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego pomysłodawcą i założycielem jest pani Elżbieta Penderecka. Powiat Starachowicki dołączył w tym roku do elitarnego grona samorządów, które współtworzą to wydarzenie. Wprawdzie główna część festiwalu odbywa się od 2004 r. w Warszawie, ale równolegle do niej organizowane są także koncerty  w innych miastach w Polsce. Jeden z nich odbył się właśnie 3 października br. w naszym muzeum, na równo 7 dni przed koncertem inauguracyjnym w Warszawie. Przez dwie godziny Starachowice były muzyczną stolicą Polski. Szczególnie na tę okazje przyjechały do nas: ksieżna Irina zu Sayn Wittgenstein Berleburg  - członkini komitetu honorowego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena oraz Rady Artystycznej Festiwalu w Abu Dhabi, a także Elżbieta Chojnowska kierownik biura, kierownik impresariatu Stowarzyszenia im Ludwiga van Beethovena, reprezentująca Elżbietę Penderecką –dyrektor generalną Festiwalu, nieobecną z powodu trwającej żałoby po zmarłym mężu, Krzysztofie Pendereckim.

Przed starachowicką publicznością wystąpiło troje młodych i bardzo utalentowanych pianistów: Krzysztof Książek,  Adam Goździewski oraz Tymoteusz, którzy zaprezentowali się w repertuarze  Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina oraz Roberta Schumanna. Goście mieli okazję wysłuchać Sonaty fortepianowej cis-moll „Quasi una fantasia” op. 27 nr 2 Ludwiga van Beethovena, Karnawał wiedeński op. 26 Roberta Schumanna oraz Walc As-dur op. 42 i Polonez-fantazja As-dur op. 61 Fryderyka Chopina.
Całości dopełniła recytacja poezji w wykonaniu znakomitego aktora Sławomira Hollanda.

Koncert odbył się we współpracy z Abu Dhabi Festival.

Fotorelacja z koncertu.