12°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1006 hPa


środa czwartek piątek sobota niedziela
16 °C 17 °C 18 °C 21 °C 18 °C
8 °C 7 °C 6 °C 9 °C 9 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 23 grudnia 2020 16:02

Staraniem władz powiatowych i przy współpracy z Caritas Diecezji Radomskiej reaktywowano Okno Życia przy Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Jest to bezpieczne miejsce, w którym można pozostawić anonimowo nowo narodzone dziecko, bez narażania jego zdrowia i życia oraz bez konsekwencji prawnych dla rodzica. 

W Starachowicach Okno Życia funkcjonowało przy starym szpitalu do 2009 roku. O jego wznowienie przy nowej siedzibie PZOZ apelowali m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Michał Walendzik, były radny miejski Tomasz Walendziak oraz starosta Piotr Babicki, jeszcze jako miejski samorządowiec. 
Staraniem władz powiatowych i przy współpracy z Caritas Diecezji Radomskiej Okno Życia ponownie zafunkcjonowało w przestrzeni w Starachowic. Jego uruchomienie odbyło się 23 grudnia br., dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia, w obecności starosty Piotra Babickiego, Członka Zarządu Powiatu Roberta Sowuli, przedstawicieli szpitala, Caritas Diecezji Radomskiej i zaproszonych gości. 
Okno znajduje się na terenie Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, w budynku dawnej portierni, w okolicy lądowiska dla helikopterów. Jest to specjalnie przygotowane, bezpieczne i intymne pomieszczenie. Okno otwiera się na zewnątrz. Po jego otwarciu automatycznie aktywowany jest system alarmowy, który wysyła sms na numery pracowników ochrony i oddziału neonatologicznego szpitala. Jeśli pracownik ochrony potwierdzi obecność dziecka, uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne, to znaczy powiadomione zostają pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny.
Okna Życia nie zastępują szpitali, gdzie matka może pozostawić noworodka zrzekając się praw rodzicielskich, ale są alternatywą dla porzucenia dziecka bez opieki, zwłaszcza przez matki ukrywające ciążę. Niestety, wciąż zdarzają się przypadki pozostawienia niemowląt w przypadkowych miejscach, gdzie grozi im śmierć z wychłodzenia lub innych czynników i właśnie tym sytuacjom ma przeciwdziałać Okno Życia. 
- Mamy nadzieję, że nigdy nie będzie potrzeby z niego korzystać, ale jeśli w ten sposób uratujemy choć jedno istnienie ludzkie, oznacza że było warto. Dajemy alternatywę. Nie debatujemy, nie stanowimy i nie zmieniamy prawa w zakresie ochrony życia, ale dajemy szansę na jego ochronę tu i teraz – mówił starosta Piotr Babicki.