7°C

Niewielkie zachmurzenie
Ciśnienie 1013 hPa


piątek sobota niedziela poniedziałek wtorek
10 °C 10 °C 10 °C 12 °C 14 °C
1 °C 0 °C 0 °C 0 °C -1 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 2 marca 2021 12:33

Mieszkańcy Starachowic i okolic będą mieli możliwość zbadania swoich kości w "osteobusie". Mobilna pracownia densytometryczna stanie 19 marca br. przy Centrum Zdrowia Vita w Starachowicach. Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Badania będą jednak płatne. Koszt jednego to 35 zł, jak informuje MD Multi Diagnostica.

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią ok. 2, 7 mln ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet - zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną - z dokładnością do 1 proc. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. 

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża. 

I takie właśnie badania przeprowadzane będą 19 marca br. w mobilnej pracowni densytometrycznej, jaka ma stanąć przy Centrum Zdrowia Vita w Starachowicach. Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Skierowanie nie będzie koniecznie. Badania będą jednak płatne. Koszt jednego to 35 zł.

Rejestracja odbywać się będzie pod nr tel. 512-351-600. 

 

Źródło informacji: MD Multi Diagnostica