11°C

Możliwa mżawka
Ciśnienie 1011 hPa


wtorek środa czwartek piątek sobota
14 °C 17 °C 19 °C 18 °C 20 °C
8 °C 6 °C 10 °C 8 °C 9 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 24 marca 2021 15:30

Warsztat Terapii zajęciowej w Kałkowie – Godowie wzbogacił się o nowy samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Zakup był możliwy dzięki pozyskaniu przez Powiat środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III.

Powiat Starachowicki pozyskał fundusze z Programu wyrównywania różnic między regionami III na zakup 17 –osobowego busa dla Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Parafii Rzymsko-Katolickiej w Kałkowie-Godowie. Do tej pory placówka korzystała z 7- letniego forda Transita. Rocznie samochód przejeżdżał średnio prawie 40 tys. km. Auto było już awaryjne i kosztowne w utrzymaniu, wymagało wymiany. Nowy samochód wyposażony jest w specjalną platformę dla osób z trudnościami w poruszaniu. Będzie służył do przywożenia podopiecznych z ościennych gmin. Łączny koszt realizacji projektu wyniósł ponad 196 tys. zł, z czego dofinansowanie z PFRON pokryło 157 tys. zł. Pozostałą część tj. ponad 39 tys. zł stanowiły środki własne.

Uroczyste przekazanie pojazdu odbyło się w ubiegły wtorek, tj. 23 marca br. w obecności starosty Piotra Babickiego, wicestarosty Dariusza Dąbrowskiego, senatora Krzysztofa Słonia, wicewojewody Rafała Nowaka oraz dyrektora świętokrzyskiego oddziału PFRON - Andrzeja Michalskiego. 

Auto poświęcił i pobłogosławił ksiądz Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium. Starosta Piotr Babicki, dziękując za dobrą współpracę, przypomniał że jest to kolejny projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Powiat pozyskał także pieniądze na wymianę pokrycia dachowego oraz poprawę sprawności wentylacji pomieszczeń w czterech parterowych budynkach, należących do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie. Na przestrzeni ponad 20 lat dachy i rynny rdzewiały i przeciekały. Dwukrotnie poddawano je konserwacji. Łączny koszt tego projektu wyniósł ponad 187 tys. zł, z czego dofinansowanie pokryło 147 tys. zł. (40,5 tys. zł – wkład własny, który zapewniły wspólnie samorządy gmin i powiatu starachowickiego). Prace rozpoczęły się pod koniec zeszłego roku a ich efekty można już podziwiać. Podczas przerwy spowodowanej pandemią pracownicy warsztatów, własnymi rękami odświeżyli także pomieszczenia pracowni.

Fotorelacja z wtorkowego spotkania