Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 18 maja 2021 11:10

Starosta Piotr Babicki dokonuje uroczystego otwarcia kwalifikacji wojskowej 2021 Ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Komisja lekarska, pracująca w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, oceni stan zdrowia potencjalnych poborowych do Wojska Polskiego. Kwalifikacja potrwa do 21 czerwca br. i obejmie blisko 700 osób.

17 maja br. br. starosta Piotr Babicki wspólnie z ppłk Mirosławem Smerdzyńskim, Wojskowym Komendantem Uzupełnień dokonał oficjalnego otwarcia kwalifikacji wojskowej w Powiecie Starachowickim. Przez najbliższy miesiąc w budynku Starostwa Powiatowego w Starachowicach (sala konferencyjna na parterze) pracować będzie Powiatowa Komisja Lekarska, która ustali aktualną zdolność do służby wojskowej młodych mieszkańców. Przewodzić jej będzie lek. med. Dorota Turek. Przez lata funkcję tę sprawowała dr Renata Szczecińska – Harton, której uroczyście podziękowano za jej wieloletnią pracę w Powiatowej Komisji Lekarskiej. 
Do tegorocznej kwalifikacji powinno zgłosić się 697 osób z powiatu starachowickiego. Będą to mężczyźni urodzeni w 2002 roku, a także w latach 1997-2001, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a to oznacza że nie stawili się dotąd przed Powiatową Komisją Lekarską albo z uwagi na stan swojego zdrowia zostali uznani za czasowo niezdolnych do odbycia czynnej służby  wojskowej (jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej).
Przed komisję mogą wzywane być także kobiety urodzone między 1997 a 2002 r., posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także te które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.
W pierwszej kolejności zgłaszać się będą osoby ze Starachowic, a następnie z gmin: Wąchock, Brody, Pawłów i Mirzec.
Każda z osób podlegająca kwalifikacji może uzyskać informacje dotyczące służby wojskowej od przedstawicieli administracji wojskowej.

Starosta Piotr Babicki dokonuje uroczystego otwarcia kwalifikacji wojskowej 2021 Ppłk M. Smerdzyński mówi o szczegółach tegorocznej kwalifikacjiPpłk M. Smerdzyński wręcza statuetkę wieloletniej przewodniczącej Powiatowej Komisji LekarskiejStarosta P. Babicki dziękuje za pracę dr Renacie Szczecińskiej - Harton