19°C

Niewielkie zachmurzenie
Ciśnienie 1018 hPa


wtorek środa czwartek piątek sobota
22 °C 24 °C 21 °C 19 °C 22 °C
17 °C 14 °C 12 °C 13 °C 12 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 2 lipca 2021 15:51

Ponad 2 tys. pulsoksymetrów z dzienniczkami kontroli trafi do mieszkańców naszego powiatu z grup podwyższonego ryzyka zakażeń i powikłań SARS-CoV-2, a więc do osób starszych i przewlekle chorych. Urządzenia mają pomóc w monitorowaniu ich stanu zdrowia oraz wczesnym wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. 

 

Pulsoksymetr to małe urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi oraz tętna. Obserwacja tych parametrów jest szczególnie ważna w przypadku osób cierpiących na przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedmę płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, astmę, cukrzycę, niedokrwistość, wrodzone wady serca, choroby serca, zatorowość płucną a także osób, które przechodzą COVID-19 i mają problemy z oddychaniem. Spadek nasycenia krwi tlenem poniżej 90% oznacza stan alarmowy i wymaga pilnej interwencji medycznej. Z pomocą tego małego urządzenia możliwa jest szybka reakcja.

Powiat zakupił 2200 pulsoksymetrów napalcowych w ramach projektu „Walka z epidemią COVID-19 na terenie Powiatu Starachowickiego” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Urządzenia trafią do mieszkańców naszego powiatu. Zostały już odebrane przez gminy i za ich pośrednictwem zostaną rozdysponowane.

Zakup tych urządzeń to jeden z elementów wsparcia udzielonego przez Powiat jednostkom, pracownikom i mieszkańcom powiatu zagrożonym zakażeniem koronawirusem. Jak dotąd zakupiono i przekazano środki ochrony osobistej oraz wyposażenie ochronne i dezynfekcyjne stanowisk pracy o łącznej wartości ponad 897 tys. zł. Trafiły one do 28 podmiotów uczestniczących w projekcie.

Mając świadomość jak ważne w dobie pandemii jest prawidłowe mycie i dezynfekcja dłoni, Powiat przekazał także 20 tys. butelek z płynem do dezynfekcji dla uczniów i nauczycieli ze wszystkich szkół i przedszkoli, zarówno publicznych, jak i niepublicznych w całym powiecie starachowickim.

Największym beneficjentem projektu jest Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, który wzbogacił się wzbogacił się o nowoczesny sprzęt do diagnostyki COVID - 19 – amerykańskie urządzenie GeneXpert System, pozwalające na wykonanie badań metodą diagnostyki molekularnej, która wykrywa wirus SARS-CoV-2. Obecnie to złoty standard w diagnostyce koronawirusa. Urządzenie kosztowało blisko 178 tys. zł i jest już wykorzystywane przez szpitalne laboratorium.

Za ponad 943 tys. zł zakupione zostaną również testy antygenowe potrzebne w diagnostyce COVID-19. Ponadto, 50 tysięcy maseczek ochronnych, ozonatory, fumigatory i cały szereg różnych innych urządzeń, które służyć będą w jednostkach powiatowych i jednostkach podległych gminom powiatu starachowickiego. Powiat jest także w trakcie wyposażania miejsc kwarantanny w zaadaptowanym do tego budynku dawnego szpitalnego oddziału zakaźnego.

Całkowita wartość projektu to 3 923 231,36 zł (w tym dofinansowanie: 3 334 746,66 zł). Termin zakończenia realizacji projektu planowany jest na koniec sierpnia br.