22°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1018 hPa


wtorek środa czwartek piątek sobota
22 °C 24 °C 23 °C 21 °C 22 °C
17 °C 14 °C 12 °C 14 °C 12 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 17 września 2021 09:10

Za nami XII edycja festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”, organizowanego przez Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Tym razem motywem przewodnim było dziedzictwo smaków. 

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci oraz młodzieży, które tłumnie przybyły na teren terenie muzealnego archeoparku. To właśnie tam, prezentowane było regionalne dziedzictwo kulinarne oraz tradycje powiatu starachowickiego. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał wicestarosta Dariusz Dąbrowski, wspólnie z dyrekcją muzuem. 
- 20 lat temu, kiedy zaczynaliśmy organizować muzeum, robiliśmy to z myślą o takich odbiorcach – mówił do dzieci wicestarosta. -  Mam nadzieję, że dzięki muzeum i dzięki takim imprezom, uczniowie będą poznawać historię regionalną, do czego gorąco zachęcam. 
Uczestnicy festynu mogli zobaczyć jak wyglądało życie codzienne w przeszłości. Oblegane były jak zwykle stoiska krawieckie i rzeźbiarskie. Dzieci próbowały swych sił m.in. w garncarstwie, rozpalaniu ognia bez użycia zapałek, pieczeniu podpłomyków czy gotowaniu zupy z soczewicą. Dużym zainteresowaniem cieszyło się  stoisko pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Mirca, które kusiły zapachem świeżo upieczonych racuchów.  Nie brakowało też chętnych na pajdy ze smalcem i ogórkiem. Furorę zrobił też dudziarz Patryk Pawluczuk, który serwował muzykę na żywo.