1°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1011 hPa


wtorek środa czwartek piątek sobota
-1 °C -2 °C -1 °C 2 °C 1 °C
-4 °C -6 °C -6 °C -3 °C -6 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 6 października 2021 15:04

Trwają konsultacje społeczne projektu programu regionalnego na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego. 5 października br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a także samorządów i organizacji w powiecie starachowickim.

W rozpoczynającej się perspektywie finansowej na lata 2021 - 2027 Województwo Świętokrzyskie otrzyma 1 mld 403 mln euro na realizację programu regionalnego. Pieniądze te w dużej mierze mają być skierowane na wsparcie przedsiębiorczości i innowacji oraz inwestycje przyjazne środowisku.

W ramach programu regionalnego zaplanowano siedem priorytetów Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - konkurencyjna gospodarka, region przyjazny dla środowiska, mobilność miejska, dostępne świętokrzyskie, świętokrzyskie dla mieszkańców, wspólnota i przestrzeń, pomoc techniczna. Na projekty z tych obszarów zarezerwowano środki w wysokości ponad 1 mld euro.

Natomiast na priorytety Europejskiego Funduszu Społecznego+ - profilaktyka i ochrona zdrowia mieszkańców, edukacja na wszystkich etapach życia, usługi społeczne i zdrowotne, aktywni na rynku pracy, pomoc techniczna - przeznaczono 352 mln euro.

O tym, jak ma to wyglądać w szczegółach mówiły podczas spotkania: Anna Kucharczyk – zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Katarzyna Kubicka – dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu i Aleksandra Marcinkowska – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Na pytania odpowiadał także przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś. Swoje uwagi do projektu programu regionalnego zgłaszali przedstawiciele samorządów i instytucji, działających w naszym powiecie. Zarząd Powiatu reprezentowali wicestarosta Dariusz Dąbrowski i członek zarządu Jerzy Materek. Wicestarosta przedstawił podczas spotkania postulaty Zarządu Powiatu, dotyczące m.in.:

  • stworzenia odpowiednich warunków dla sfinansowania dla takich inwestycji jak budowa wiaduktu w Starachowicach i łącznika pomiędzy rozpoczynającą się niebawem budową północno – zachodniej obwodnicy Starachowic a obwodnicą Wąchocka,
  • uruchomienia regionalnego ośrodka leczenia COVID – 19 obok Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach,
  • wsparcia Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie i Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach,
  • współpracy w zakresie programów wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci i młodzieży z Międzyszkolnym Ośrodkiem Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej w Starachowicach,
  • wspierania szkolnictwa zawodowego w zakresie pozyskiwania wykwalifikowanych kadr.

 

Fotorelacja ze spotkania