21°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1016 hPa


niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek
26 °C 28 °C 30 °C 30 °C 30 °C
17 °C 17 °C 17 °C 19 °C 18 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 2 marca 2022 13:56

50 miejsc w Domu Pielgrzyma i ponad 80 w domach prywatnych zostało zgłoszonych przez Powiat Starachowicki do Wojewody jako miejsca pobytu dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Z pomocą wolontariuszy przygotowane są także miejsca doraźne na wypadek konieczności krótkotrwałego pobytu dla kilkudziesięciu kolejnych osób. 

W powiecie starachowickim został uruchomiony powiatowy punkt zbiórki darów dla ogarniętej wojną Ukrainy – to tu będą trafiać rzeczy zebrane przez organizatorów zbiórek, aby finalnie mogły zostać przekazane potrzebującym. Magazyn znajduje się w budynku dawnej pralni na terenie PZOZ w Starachowicach.

Wcześniej, we wszystkich gminach powiatu utworzone zostały punkty zbiórek darów, skąd będą zwożone dary do punktu powiatowego. Posegregowane i uporządkowane trafią do punktu wojewódzkiego, a stamtąd będą dystrybuowane potrzebującym przez administrację rządową.

W zeszłym tygodniu Powiat uruchomił infolinię dla wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby pomóc uchodźcom, zapewniając schronienie. Jak dotąd chęć takiej pomocy wyraziło już 36 mieszkańców, deklarując łącznie ponad 80 miejsc. Niezależnie od tego, przy współpracy z Sanktuarium Matki Bolesnej w Kałkowie – Godowie, Powiat zabezpieczył 50 miejsc w Domu Pielgrzyma. Z pomocą wolontariuszy przygotowuje również miejsca doraźne w budynku danego oddziału zakaźnego, na wypadek krótkotrwałego pobytu uchodźców dla kolejnych kilkudziesięciu osób.

Trzeba jednak podkreślić, że w myśl obowiązujących przepisów, za relokację uchodźców odpowiada Wojewoda. Zgłoszony obiekt zakwaterowania może być uruchomiony tylko i wyłącznie przez wojewodę. Samorządy nie mogą na własną rękę decydować o tym, gdzie trafią uchodźcy, o co jesteśmy upominani.

W powiecie starachowickim jest już grupa co najmniej 20 obywateli Ukrainy, głównie matek z dziećmi, choć także osób starszych. Taka liczba została rozlokowana u osób, które zgłosiły chęć przyjęcia uchodźców w powiecie. Mamy jednak świadomość, że rzeczywista liczba może być znacznie większa.

- Odzew mieszkańców jest ogromny. Wiemy, że są osoby, które udzieliły schronienia uchodźcom na własną rękę, nie informując o tym powiatu. Prosimy je jednak o kontakt ze starostwem pod nr infolinii 515-195-380. Chcemy mieć realny obraz sytuacji w naszym powiecie, także po to aby skutecznie pomóc uchodźcom. Musimy być przygotowani, aby włączyć ich do systemu opieki zdrowotnej, opieki społecznej, a dzieciom dać możliwość chodzenia do szkoły. Część osób zostanie w Polsce tylko do zakończenia wojny, część pojedzie do innych krajów, ale wielu z nich zostanie tutaj na zawsze. Na razie pomagamy doraźnie, ale myślimy już o dalszych działaniach na kolejne lata – mówi starosta Piotr Ambroszczyk.

Przypominamy również o obowiązku rejestrowania uchodźców z Ukrainy w punktach recepcyjnych. Procedura rejestracji jest konieczna, i niestety nie można dokonać jej na terenie powiatu! Punkty rejestracyjne znajdują się przy przejściach granicznych, a także w miastach wojewódzkich. W przypadku Kielc, są one zlokalizowane w urzędzie wojewódzkim i przy dworcu PKS (punkt informacyjny).