9°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1016 hPa


środa czwartek piątek sobota niedziela
15 °C 17 °C 17 °C 13 °C 14 °C
3 °C 9 °C 10 °C 7 °C 7 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 10 marca 2022 15:33

Kolejne mieszkanie chronione dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej zostało uruchomione w Starachowicach. Dzięki współpracy Powiatu z Miastem kolejna trójka młodych ludzi dostała wsparcie na wejściu w dorosłość.

Julia, Natalia i Karol – to trójka wychowanków pieczy zastępczej, którzy rozpoczęli właśnie nowy etap swojego życia. Wejście w dorosłość ułatwiła im pomoc ze strony Powiatu i Miasta w postaci mieszkania chronionego. Będą mogli w nim mieszkać przez najbliższy rok czasu. W tym czasie mają nabyć umiejętności konieczne do samodzielnego funkcjonowania w życiu. 
Oficjalne przekazanie kluczy odbyło się 9 marca br. w obecności starosty Piotra Ambroszczyka i prezydenta Marka Materka. 
- Jestem przekonany, że właśnie z tej trójki naszych bohaterów będziemy mieli dobrych obywateli nie tylko Starachowic, ale również Polski. Mają ambitne plany dotyczące swojego wykształcenia i pracy zawodowej. Za ich plany i marzenia już dziś trzymam mocno kciuki. Od dziś mogą realizować swoje cele w nowym mieszkaniu. To mieszkanie właśnie zostało przygotowane dla młodych ludzi po to, aby było im łatwiej wejść w dorosłe życie. Ten start zaczyna się właśnie dziś – powiedział prezydent Marek Materek.
- Natalia, Julia i Karol uzyskali dziś swoje lokum. Mam podwójną satysfakcję z tego powodu. Jeszcze jako dyrektor Centrum Usług Społecznych na polecenie prezydenta przygotowywałem to działanie wspólnie z Panią Anetą Gołębską oraz Panią Wiolettą Grosicką. Teraz natomiast już jako starosta występuje w roli powiatu, który partycypuje w kosztach mieszkania – powiedział starosta Piotr Ambroszczyk. 
Jest to kolejne mieszkanie chronione dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej uruchomione przez Powiat Starachowicki. 
Pierwszy tego rodzaju lokal został utworzony w 2016 r., w budynku dawnego Hotelu Pielęgniarek. Był finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na „Włączenie społeczne i walkę z ubóstwem” (Oś priorytetowa 9) w ramach projektu „Razem w dorosłość”.
Kolejne mieszkanie zostało oddane do użytku w styczniu 2020 r. Powstało w ramach projektu „Usługi społeczne dla rodziny”, realizowanego w partnerstwie z Gminą Starachowice, Mirzec i Pawłów, a także działającymi tam ośrodkami pomocy społecznej oraz Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Wówczas, na skutek porozumienia z miastem udało się wynająć dwupokojowe mieszkanie w bloku przy alei Niepodległości w Starachowicach, które zostało gruntownie wyremontowane i wyposażone, a następnie przekazane dwóm wychowankom pieczy zastępczej, przebywającym wcześniej w rodzinie zastępczej i rodzinnym domu dziecka. Aktualnie mieszkają tam już inne osoby.
Środowe przekazanie mieszkania to efekt realizacji zapisów uchwały Rady Powiatu i Rady Miejskiej w sprawie podjęcia wzajemnej współpracy w zakresie uruchomienia i prowadzenia mieszkania chronionego dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej. W ramach zawartego porozumienia gmina zapewnia mieszkanie, które zostało wyremontowane i specjalistów do wsparcia dla młodych ludzi. Powiat pokrywa zaś koszty związane z użytkowaniem mieszkania.

Zdjęcia: Leszek Kowalski, UM Starachowice