Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 14 marca 2022 20:03

Starachowicki szpital powoli wraca do normalności. 14 marca br. wznowił swoją działalność oddział ginekologiczno – położniczy. To pierwszy "niecovidowy", w pełni otwarty dla wszystkich pacjentek oddział w PZOZ w Starachowicach. W planach są już kolejne, tj. oddział okulistyczny i rehabilitacji dziennej. 

Starosta Piotr Ambroszczyk, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 marca w starachowickim szpitalu, poinformował o uruchomieniu pierwszego oddziału, w pełni otwartego dla wszystkich pacjentów. Jest to ginekologia i położnictwo, które - dzięki staraniom Zarządu Powiatu oraz dyrekcji PZOZ - mogą przyjmować już wszystkie ciężarne, nie tylko te z COVID – 19. 
 - Starachowicki PZOZ jako jedyny w województwie był placówką II poziomu zabezpieczenia covidowego. Gdyby nie nasze działania, pewnie dopiero w maju, szpital mógłby się zacząć otwierać na pozostałych pacjentów -  powiedział starosta, dziękując za dobre, wspólne działanie. 
Oddział ginekologiczno – położniczy dysponuje 30 łóżkami: 14 w części położniczej i 16 w części ginekologicznej. Posiada także oddzielną Izbę Przyjęć oraz tzw. bufor (z oddzielnym wejściem) przeznaczony dla pacjentek "covidowych" w rozpoczętej akcji porodowej lub wymagających pilnej interwencji ginekologicznej.
Ma już na koncie swoje pierwsze niecovidowe porody, w tym dwa poprzez cesarskie cięcie, o czym poinformował jego kierownik - Tomasz Szary. Wykonano też kilka zabiegów ginekologicznych. 
- W miarę uruchamiania dalszych jednostek będziemy poszerzać możliwość wykonywania procedur operacyjnych – zapowiedział kierownik. 
Niebawem rozpocznie się również remont sali porodowej. Na czas trwania prac, zostanie ona uruchomiona w innym miejscu, by nie zablokować możliwości odbierania porodów. 
Póki co jest to pierwszy, ale nie ostatni oddział dla pacjentów z innymi schorzeniami niż Covid – 19 w starachowickim szpitalu. 
- W planach mamy kolejne tj. oddział okulistyczny i rehabilitacji dziennej – zapowiedział Jacek Walkowski, p.o. zastępcy dyrektora ds. medycznych w PZOZ w Starachowicach. Od razu jednak zaznaczył, że wymagać to będzie czasu. Na jednym z oddziałów wciąż jeszcze przebywają pacjenci z Covid - 19. Drugi, z dniem 14 marca został opróżniony. Oba wymagają jednak remontów i dezynfekcji. 
- Szykujemy się do otwarcia oddziału okulistycznego na początek kwietnia. Myślę, że pierwsze zabiegi będziemy mogli wykonywać już od 7 kwietnia – powiedział J. Walkowski. 
Jak na razie odcovidowione zostanie 57 łóżek. Cały proces przywracania szpitala do normalnego funkcjonowania może potrwać jeszcze kilka miesięcy. Jako jeden z ostatnich uruchomiony zostanie zapewne SOR. 
- Przygotowujemy się na różne scenariusze, na razie otwieramy te oddziały, które nie wymagają Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – powiedział dyrektor J. Walkowski. 
Tymczasem Zarząd Powiatu stara się o uruchomienie regionalnej placówki głównie dla chorych na Covid – 19 w budynku Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, co pozwoliłoby leczyć pacjentów z koronawirusem i zabezpieczyć potrzeby medyczne pozostałych mieszkańców.