Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 13 kwietnia 2022 15:42

Władze powiatu uczciły pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z członkiem Zarządu Powiatu Jerzym Materkiem uczestniczył w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, mordu dokonanego przez NKWD na blisko 22 tysiącach Polaków – żołnierzach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszach Policji Państwowej i urzędnikach. Wśród ofiar byli także mieszkańcy naszego powiatu.

W tym roku przypada 82. rocznica zbrodni dokonanej przez Sowietów na blisko 22 tys. polskich obywateli. Tegoroczne obchody  rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach. Ich kulminacyjna część, z wystąpieniami okolicznościowymi oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy odbyła się na Skwerze Ofiar Zbrodni Katyńskiej, gdzie stawili się kombatanci, przedstawiciele władz i instytucji. Obecni byli także uczniowie. Powiat Starachowicki reprezentowali: starosta Piotr Ambroszczyk i członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, natomiast Miasto Starachowice - zastępca prezydenta ds. społecznych -  Marcin Gołębiowski. W uroczystościach wzięli tez udział: poseł Agata Wojtyszek oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś. W imieniu starachowickiej Rodziny Katyńskiej głos zabrała  przewodnicząca stowarzyszenia - Magdalena Łodej. Starosta Piotr Ambroszczyk podkreślał  w swym wystąpieniu, że wiele już powiedziano na temat straszliwego w dziejach Polski wydarzenia i choć minęły od niego 82 lata, to sytuacja jest dzisiaj podobna.

- Wówczas były nazwiska - Stalin, Beria, Mołotow, dzisiaj to - Putin i Ławrow. My, jako Polacy wybaczajmy, bądźmy otwarci, ale też pamiętajmy że groby naszych przodków mówią do nas. Nie wolno nam zaprzepaścić tego testamentu – mówił starosta. - Dzisiaj, w tej trudnej sytuacji dla świata i Europy, kiedy trwa wojna na Ukrainie, pokazaliśmy że jesteśmy wielkim narodem, który potrafi pomagać. Jednoczmy się wokół naszej bolesnej historii, aby dawała nam siłę do robienia dobrych rzeczy. Niech groby bohaterów i ich poświęcenie mówią do nas, wyciągajmy z tego lekcję – apelował do uczestników.

Fotorelacja