12°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1010 hPa


piątek sobota niedziela poniedziałek wtorek
18 °C 14 °C 14 °C 9 °C 4 °C
10 °C 7 °C 6 °C 1 °C -2 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 15 kwietnia 2022 09:06

Kilkudziesięciu uchodźców z Ukrainy, przebywających w naszym powiecie, porządkowało w zeszłym tygodniu tereny Parku Miejskiego oraz wokół szpitala w Starachowicach. Chcieli podziękować w ten sposób za udzieloną pomoc. Tymczasem do Miasta Bar na Ukrainie trafił kolejny transport darów z powiatu starachowickiego.  

Wiosenne akcje sprzątania w czynie społecznym nazywane są na Ukrainie „subotnikami”. Ukraińscy uchodźcy zorganizowali je w wielu miejscach w Polsce, także w naszym powiece, chcąc się odwdzięczyć za okazane wsparcie. Można ich było zobaczyć w Parku Miejskim i na terenach zielonych wokół szpitala w Starachowicach. Prace polegały na grabieniu liści i uprzątnięciu śmieci. Wsparcie organizacyjne zapewniła spółdzielnia socjalna „Starachowiczanka”. W akcję zaangażowały się m.in. panie mieszkające w utworzonym przez Powiat ośrodku  w dawnym oddziale zakaźnym. Wiele z nich już pracuje, dlatego akcja odbywała się w kilku turach. 

Tymczasem do naszego partnerskiego miasta Bar na Ukrainie dotarł już kolejny transport darów z powiatu starachowickiego, a wraz z nim agregat prądotwórczy o mocy 46 kVA, niezbędny do utrzymania infrastruktury komunalnej w mieście. Urządzenie zostało zakupione ze środków budżetowych powiatu w ramach pomocy, udzielonej przez samorząd na podstawie uchwały Rady Powiatu w Starachowicach. Prócz agregatu przekazano też inne niezbędne środki i materiały, w tym karimaty oraz śpiwory.

Przypominamy, że w mieście Bar, liczącym ok. 15 tys. mieszkańców, znalazło schronienie ok. 3 tys. uchodźców z innych terenów Ukrainy, objętych bezpośrednio działaniami wojennymi.  Są oni zakwaterowani w obiektach użyteczności publicznej, a także w Domu Polskim, gdzie trafiło gros naszych darów. Pozostałe, dostarczone zostały do miejscowego szpitala. 
W pomoc dla Baru zaangażowali się mocno  mieszkańcy naszego powiatu. Wielu zakupów można było dokonać dzięki funduszom zgromadzonym na zbiórce, prowadzonej wspólnie ze Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki oraz wydatnej pomocy Odlewni Polskich S.A., które przekazały na ten cel 5 tys. zł. Jednocześnie informujemy, że zbiórka na portalu zrzutka.pl trwa nadal. Będziemy wdzięczni za przekazywane fundusze.