Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 22 kwietnia 2022 13:52

100 tys. zł na 8. Legendę STARa przekaże Powiatowi Fundacja ORLEN. Pieniądze zostaną przeznaczone na organizację konwojów STARa, które będą przemierzać Polskę, promując naszą imprezę oraz dorobek polskiej myśli technicznej.  

Dobrą wiadomość przekazali w piątek (22 kwietnia br.) na konferencji wicestarosta Dariusz Dąbrowski i poseł Agata Wojtyszek, która wspierała Powiat w pozyskaniu funduszy na 8. Legendę STARa czyli zlot pojazdów zabytkowych organizowanych przez nasz samorząd od 2015 r. 

Impreza nawiązuje do historii produkcji samochodów ciężarowych marki STAR i innych konstrukcji motoryzacyjnych opartych na polskiej myśli technicznej. Stanowi doskonałą okazję do prezentacji dorobku polskich inżynierów i konstruktorów. W końcu to u nas, od 1948 roku przez ponad 50 lat produkowane były polskie ciężarówki marki STAR. 
Zlot cieszy się dużym zainteresowaniem. W ostatnim roku wzięło w nim udział 150 pojazdów z całej Polski, w tym 35 ciężarówek. Przez dwa dni na terenie powiatu starachowickiego odbywają się prezentacje zabytkowych pojazdów, próby szybkościowe i sprawnościowe oraz specjalne jazdy terenowe na dawnym torze prób Fabryki Samochodów Ciężarowych. Towarzyszą im również konferencje poświęcone polskim konstrukcjom motoryzacyjnym (dotyczące nie tylko Starów).

Konwoje STARa

W tym roku zgodnie z zapowiedziami, imprezę poprzedzi gwiaździsty zlot STARów. Pojazdy będą podążać do Miasta STARów z trzech różnych kierunków. Pierwsza trasa będzie prowadzić ze Słupska, druga - z okolic Tarnowa, a trzecia - z okolic Wisły. Podróż trwać będzie 2-3 dni a pojazdy będzie można oglądać w wybranych miejscach, także na stacjach ORLEN, gdzie będą promować zarówno samą imprezę, jak i dorobek polskiej myśli technicznej. Tak zorganizowane grupy pojazdów nazywać się będą Konwojami STARa.
- Dzięki wsparciu Fundacji Orlen będziemy mogli wspomóc uczestników naszej imprezy, tj. kilkadziesiąt ciężarówek, które będą przemierzać Polskę w drodze na finał 8. Legendy STARa. Wiadomo, że tego rodzaju pojazdy spalają ogromne ilości paliwa, dlatego duża część naszej dotacji przeznaczona będzie na pomoc właśnie w zakupie paliwa – mówił wicestarosta Dariusz Dąbrowski. 
Każda z trzech tras znajdzie się pod opieką „agentów konwoju”. Będą to młodzi ludzie, wyposażeni w telefony komórkowe, którzy zadbają o relacjonowanie przejazdów tak, aby przez cały sierpniowy tydzień cała Polska żyła Legendą STARa. 
Wicestarosta Dariusz Dąbrowski dziękował poseł Agacie Wojtyszek za pomoc i wsparcie w pozyskaniu funduszy.  
- Cieszę się, że pomysł się spodobał i że będę miała swoją małą cegiełkę w organizacji zlotu – mówiła posłanka. – Mam nadzieję, że mówiąc o historii myśli technicznej, opartej na legendzie STARa, będziemy też mówić o rozwoju i przyszłości polskiej myśli technicznej. 

Legenda za Oceanem 

Gośćmi specjalnymi imprezy będą Jerzy Stetz i Tomasz Wątor – dwaj śmiałkowie, którzy w czerwcu br. pod szyldem zlotu Legenda STARa rozpoczynają wyprawę „STARem 266 dookoła świata”. Zamierzają dojechać starami z Florydy aż za koło podbiegunowe, a w roku kolejnym przyjechać do Starachowic na 9. Legendę STARa, w 75 rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR.
Dokonają tego dwoma starami - „czerwonym” czyli STARem 266 – pożarniczym z 1983 r. który został zakupiony z OSP Karpniki i jest już w USA oraz „zielonym” czyli STARem 266 – skrzyniowy z 1987,który od nowości służył w Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu i przeszedł gruntowny remont w jednym z zakładów na terenie powiatu starachowickiego. 
Oba pojazdy, w 2023 r. mają przyjechać do Starachowic. Pierwotnie ich trasa miała prowadzić z Władywostoku przez Rosję, ale z uwagi na obecną sytuację geopolityczną, zostanie zmieniona. Aktualnie rozpatrywane są różne scenariusze, w tym m.in. trasa przez Indie. Ostateczna decyzja zapadnie dopiero po zakończeniu tegorocznego etapu wyprawy.    
Organizatorzy wyprawy potwierdzili, że po zakończeniu projektu przekażą STARa 266 „pożarnika” do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, tak aby stanął obok swojego młodszego brata – Stara 266 uczestnika Rajdu Paryż – Dakar.

Zdjęcia z konferencji prasowej