21°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1016 hPa


niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek
26 °C 28 °C 30 °C 30 °C 30 °C
17 °C 17 °C 17 °C 19 °C 18 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 25 kwietnia 2022 13:10

Blisko 50 uczniów klas mundurowych i nie mundurowych szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach i Jędrzejowie złożyło uroczyste ślubowanie na sztandar. W tym wyjątkowym wydarzeniu towarzyszyli im również starosta Piotr Ambroszczyk oraz przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona

Uroczystość odbyła się 23 kwietnia BR. W tym roku miała ona wyjątkowy wymiar z uwagi na podwójny jubileusz tj. 75-lecia działalności Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz 30-lecia Szkół ZDZ w Kielcach. Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach. Po nabożeństwie umundurowane pododdziały uczniów szkół ZDZ przeszły w zwartych szeregach na Rynek, gdzie odbyły się dalsze uroczystości z udziałem młodzieży i zaproszonych gości. Rozpoczął je pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów kompanii reprezentacyjnych: Zespołu Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ w Kielcach oraz Zespołu Szkół ZDZ w Kielcach.

Nad właściwym przygotowaniem młodzieży czuwali instruktorzy - żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół. W tym roku ślubowanie złożyło blisko 50 uczniów ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach i Jędrzejowie, zarówno z klas mundurowych, jak i nie mundurowych.  

Oprócz głównych aktorów sobotniej uroczystości wzięły w niej również udział Kompanie Reprezentacyjne:  

  • Technikum im. Wojska Polskiego w Starachowicach w umundurowaniu marynarki wojennej wraz z pocztem sztandarowym i flagowym,
  • Szkół im. 72 Pułku Piechoty z Radomia Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach w mundurach policyjnych wraz z pocztem sztandarowym,
  • Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach w mundurach wojsk lądowych wraz z pocztem sztandarowym.

Wśród pododdziałów towarzyszących były pododdziały historyczne:

  • Zespołu Szkół ZDZ w Kielcach w umundurowaniu podchorążych z okresu powstawania listopadowego,
  • Technikum im. Tadeusza Kościuszki z Ostrowca Świętokrzyskiego w umundurowaniu piechoty z okresu powstania kościuszkowskiego,
  • Szkół im. 72 Pułku Piechoty z Radomia w umundurowaniu szwoleżerów z okresu Księstwa Warszawskiego

i pododdziały reprezentacyjne:  Technikum im. gen Władysława Andersa z Opatowa oraz ze szkoły w Nowym Mieście nad Pilicą w umundurowaniu ćwiczebnym bezpieczeństwa wewnętrznego.

Nie zabrakło także przedstawicieli władz, duchowieństwa i służb mundurowych. Powiat Starachowicki reprezentowali: starosta Piotr Ambroszczyk oraz przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona.

- Gratuluję decyzji, która być może, za kilka lat doprowadzi was do służb mundurowych. Obyście swym życiem i służbą przysparzali splendoru najjaśniejszej Rzeczypospolitej – mówił starosta Piotr Ambroszcyzk, podkreślając że warto być dobrym człowiekiem.

- Pamiętajcie, że wolność każdego z nas kończy się tam, gdzie zaczyna się krzywda drugiego człowieka – mówił do uczniów.

Życzenia i gratulacje składali im również: poseł Agata Wojtyszek i wiceprezydent Elżbieta Gralec.

Korzystając z okazji wręczono też listy gratulacyjne uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce w edukacji wojskowej, a także tym  którzy wykazali się dużym zainteresowaniem w pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra wojskowa z Radomia, którą dowodził plutonowy Bartosz Skórkiewicz .

Spotkanie zakończyła defilada pododdziałów i poczęstunek żołnierską grochówką. Można też było obejrzeć sprzęt będący na wyposażeniu 103 Batalionu Lekkiej Piechoty 10 Świętokrzyskiej Brygady Terytorialnej i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz uzyskać informacje jak zostać żołnierzem zawodowym  lub żołnierzem terytorialnej służby wojskowej.

 

Fotorelacja