20°C

Możliwy niewielki deszcz
Ciśnienie 1017 hPa


niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek
26 °C 28 °C 29 °C 30 °C 30 °C
17 °C 17 °C 17 °C 19 °C 18 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 4 maja 2022 09:24

„Odnalezione tropy ” – to tytuł wystawy, którą można oglądać do 29 maja br. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Jej uroczysty wernisaż odbył się w piątek, 29 kwietnia br. z udziałem wicestarosty Dariusza Dąbrowskiego.

Wystawa „Odnalezione tropy” poświęcona jest odkryciu w 1980 roku przez Tadeusza Ptaszyńskiego skamieniałości tropów zwierząt z okresu wczesnego triasu w Wiórach. Prace prowadzone podczas budowy zapory wodnej na Świślinie odsłoniły bogactwo paleontologiczne tego stanowiska. Zadania zgromadzenia, zabezpieczenia i opracowania tych skamieniałości podjął się geolog Kazimierz Rdzanek. Ten unikatowy zbiór tropów trafił do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie z części kolekcji powstała wyjątkowa ekspozycja paleontologiczna. Historię tę przybliżył dokładnie obecny na wernisażu wicestarosta Dariusz Dąbrowski, który w ówczesnym czasie pełnił funkcję przewodniczącego Rady Powiatu. Historia ta sięga 2001 r. i wyjazdowego, która miała ocenić m.in. stan ochrony przyrody w powiecie starachowickim.

- W maju 2001 r., podczas wyjazdowego posiedzenia Rady Powiatu, ścieżki zaprowadziły nas do kamieniołomu w dolinie Świśliny, gdzie Pan Kazimierz Rdzanek opiekował się zbiorem powstałym przy budowie zbiornika Wióry i ubolewał że nie jest on właściwie zabezpieczony. Po tej wizycie Rada Powiatu zobowiązała przewodniczącego, aby wystąpił do Wojewody o przekazanie ich do naszego muzeum. Uświadomiliśmy sobie, że nie byłoby ani huty ani całej historii rzeki Kamiennej gdyby nie zasoby geologiczne tego terenu.  Wówczas również zapadła decyzja o konieczności zmiany nazwy muzeum z Muzeum Historii Kultury Materialnej na Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. prof. Jana Pazdura, bo gdyby nie przyroda nie byłoby przecież naszej techniki – wyjaśniał wicestarosta.

Wystawa, którą możemy oglądać w muzeum stanowi rozwinięcie tematyczne ekspozycji stałej, odpowiadając na pytania: skąd i w jakich okolicznościach tropy z Wiór trafiły do Muzeum w Starachowicach oraz kto opracowywał te niezwykle cenne skamieniałości. Na wystawie zostaną zaprezentowane po raz pierwszy okazy z Wiór, dotąd przechowywane w muzealnych magazynach.

Kuratorem wystawy jest Justyna Sadza, adiunkt MPiT. Ekspozycję będzie można oglądać do 29 maja 2022 r. Wstęp wolny.

Fotorelacja z wernisażu wystawy