Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 16 maja 2022 08:25

Starosta Piotr Ambroszczyk uczestniczył w wernisażu z okazji 20-lecia Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego, jaki odbył się 13 maja br. w gościnnych murach Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach. Impreza połączona była z Tygodniem Bibliotek.

Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne świętuje w tym roku 20 – lecie swego istnienia. I taki właśnie, jubileuszowy charakter miała doroczna wystawa fotografii jego członków, jaka odbyła się 13 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach. Poprzedziła ją prapremiera w restauracji Pełna Kultura w Parku Miejskim w Starachowicach. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród miłośników fotografii w Starachowicach, ale nie tylko. Wzięli w nim również udział przedstawiciele samorządów i instytucji, które przez lata współpracowały z STF, w tym również z jego założycielem i wieloletnim prezesem – Zbigniewem Kopańskim. To właśnie na jego ręce oraz obecnej prezes STF Małgorzaty Zatorskiej kierowane były życzenia i gratulacje z okazji jubileuszu. Razem z fotografikami świętowały w tym roku starachowickie bibliotekarki. Wystawa odbyła się bowiem w Tygodniu Bibliotek i zbiegła w czasie z obchodzonym w tym czasie Dniem Bibliotekarza. Były wspomnienia, kwiaty, życzenia i wspaniała oprawa muzyczna w wykonaniu wychowanków Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach.

 

Kilka słów o STF

Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne (STF) zostało założone w 2001 roku z inicjatywy Zbigniewa Kopańskiego. Zrzesza osoby zainteresowane wszelkimi dziedzinami fotografii oraz rozwijaniem i doskonaleniem umiejętności w zakresie wiedzy, techniki i sztuki fotograficznej ze szczególnym uwzględnieniem fotografii artystycznej uprawianej niekomercyjnie. Obecnie liczy dwudziestu ośmiu członków i działa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach, gdzie również ma siedzibę. Towarzystwo ma w dorobku ponad 50 wystaw fotograficznych (jubileuszowa wystawa była 54). Przez lata współpracowało z wieloma domami kultury, m.in. w Skarżysku – Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Wąchocku czy Iłży. Jego członkowie kilkakrotnie byli nagradzani Nagrodami Prezydenta Miasta.  W październiku 2021 roku dotychczasowego prezesa STF zastąpiła Małgorzata Zatorska artysta fotograf, zrzeszona w Związku Polskich Artystów Fotografików, Absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie.